| TheWingNight a întrebat:

Nu prea stiu cum sa incep big grin, am o mare pasiune pentru masinile tunate. Vreau sa devin mecanic auto dar nu orice fel de mecanic vreau sa invat sa tunez masinile intr-un mod mai extrem adica nu un tuning de asta mic vreau sa invat sa modific motorul si alte chestii ca de exemplu sa am o masina de 200 cp si sa o tunez sa o fac de 500 cp(e doar un exemplu). Pentru a invata chestiile astea ce trebuie sa fac? ca eu m-am gandit sa fac niste cursuri de mecanic auto si sa fac si facultatea de mecanic auto( asta daca exista ca nu m-am interesat dar cred ca exista). Daca fac astea 2 ce trebuie sa mai fac? exista si cursuri de tuning sau ceva de genu? Multumesc.

7 răspunsuri:
| goejoy a răspuns:

Recomand ca mai intai sa termini generala

| TheWingNight explică (pentru goejoy):

Is in al 3-lea an de liceuwinking

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru TheWingNight):

Atunci imi pare rau pentru tine. Poti sa faci o facutate de Autovehicule Rutiere si apoi o calificare de mecanic auto dar nu va fi de ajuns. In timpul facultatii eu iti recomand sa te duci la un service auto ca ajutor de mecanic si o sa inveti mult mai multe din practica stand pe langa mecanici decat din orice facultate si orice calificare.

| TheWingNight explică (pentru FurtunaDiesel):

Sa stii ca nu esti singurul care mia recomandat asta. Ms.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru TheWingNight):

Cu placere!

| Benedict_6845 a răspuns:

Deci, mecanic auto e una ( nea gigel schimba`mi si mie amortizoarele franele planetarele, vezi de ce se aude sunetu asta cand dau in gropi etc ), ceea ce ai zis tu in intrebarea ta este o totala IDIOTENIE. in ideea ta cum modifici tu o masina sa ajunga de la 200 cp la 500? cu surubelnita si ciocanul? pentru multe motoare care sunt capabile de asemenea transformari, exista kit`uri de upgrade pe net. pistoane turbina intercooler axe cu came garnituri de chiuloasa mls si lista continua, tu decat le montezi. ceea ce trebuie sa inveti cu adevarat, si asta nu inveti citind pe net este sa stii sa umblii la timpii la motor, sa remapezi calculatoarele, pe scurt fiecare parametru al motorul trebuie cunoscut ca sa stii cum ii afecteaza performantele. poti sa ai tu motor de 6.0 V12 bi-turbo dar daca nu are o mapa zdravana il ai degeaba. am un prieten care a facut niste modificari extreme la un ford, era super multumit de masina pana intr-o zi a venit un tip obsedat pe partea calculatoarelor de masini si fara sa bage un ban sub capota i`a marit performantele vazand cu ochii. ai mult de invatat pe subiectul asta happy daca nu ai stat de mic cu nasul sub capota, e greu sa o faci acum la 17-18 ani. acei oameni care fac modificari extreme sunt cei care aveau tati mecanici si erau trasi dupa ei la munca la garaj de la varsta de 7-8 ani

| TheWingNight explică (pentru Benedict_6845):

Aha. Ms pentru raspuns.