| amuitat a întrebat:

pot sa am permis de conducere daca am miopie +1 la ochiul drept?

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Poti pana pe la +/-5 fara probleme. Bine, eu unul am mai putin de +2 si nu m-as lasa pe mine la volan, dar nah... astea sunt legile.winking

| Sofer a răspuns:

Poti. Fara probleme daca vezi tot ce te pune la consultatie pentru fisa medicala.

| xerxes1 a răspuns:

Poate -1 daca ai miopie.
Ar trebui sa treci vizita medicala fara probleme, chiar si fara ochelari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La +1 (hipermetropie) ar trebui să vezi panoul și fără ochelari, dar dacă nu, pune-ți ochelari, nu-ți interzice nimeni asta, trebuie doar să vezi. Dar ai grijă, chiar dacă vezi panoul cu ambii ochi, la control te pune să privești alternativ cu fiecare ochi, acoperindu-l pe celălalt, deci asigură-te că vezi literele de pe panou cu stângul acoperit.

| Ara997 a răspuns:

Logic

| nda a răspuns:

Cu siguranta poti.
eu am +3, 50 pe dreptul si +3.25 pe stangul si nu am nicio problema.

| Kanajambe69 a răspuns:

Cat timp vezi bine culorile, da.

| AndreiHuh a răspuns:

Si eu am, port ochelari, si da, poti sa ai. Asta daca nu ai probleme atunci cand te duci sa faci analizelehappy