| Lorena6879 a întrebat:

Bună, ca sa conduci un vehicul, si pentru a fii posesor de permis de conducere, se poate face acest lucru de catre persoanele cu un ochi ambliop sau cu astigmatism /miopie, hipermetropie?

Răspuns Câştigător
| ADK2 a răspuns:

Bună.

Ca să-ți spun pe scurt - sigur, nu cunosc nici-o persoană să nu fi primit avizul de la medic pentru școala de șoferi din cauza vederii (care este remediată și cu ochelarii corecți). Avizul nu se primește pentru probleme mai serioase de sănătate, care-ți diminuează capacitatea de a fi apt la volan și-n trafic.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă primești de la medicul de familie și cel unde faci fisa medicala avizul ca ești apt/a pentru permis, atunci da, poți da de permis.

| Lorena6879 explică:

Am la ochiul drept +1.75 si - 2.25 si stângul e ambliop cu unghi de strabism mic cu duoptrii +1.50,-1.25

| MISLO a răspuns:

Poți