| sNiped a întrebat:

am permis de conducere categoria B de un an, in urma cu cateva saptamani m-am accidentat la ochiul drept si nu mai pot vedea chiar asa de bine, adica daca ma pui sa citesc nu vad nimic, dar daca mă pui sa disting lucruri le vad cu ușurință.
Ochiul stang vad fara probleme cu el.
Intrebarea mea este... pot sa dau de permis pentru categoria C si E?
Conduc masina personala fara sa ma afecteze cu ceva, nu ma intimidează sau sa ma oboseasca cu ceva

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Doar un medic oftalmolog poate sa-ti spuna cu certitudine, dupa ce te consulta. Poate te poti vindeca sau sa ai nevoie de ochelari.

| sNiped explică (pentru Ioandelasal):

Am fost, i-am explicat cum s-a intamplat, m-a examinat si mi-a zis ca este o malformatie din nastere, dar eu nu am avut absolt nimic pana in momentul cand m-am lovit, nici nu se poate opera si nici de ochelari nu am nevoie pentru ca nu se vindeca... crying

Bula
| Bula a răspuns:

In perspectiva se poate vedea doar cu 2 ochi perfect functionali.
Daca nu vezi cu un ochi, pune carnetul si masina deoparte, pana-ti revine vederea!

Atat legea, cat si medicii - dar si bunul simt - interzice condusul in circulatie, chiar si pentru vehicule pe 2-3 roti! De categoriile A, B, C, D, E,... nici nu poate fi vorba, fiindca nu esti capabil sa percepi distantele si marimile 3D!
Orice mica eroare de percepere poate duce la un accident cu victime, iar constiinta ta (daca va mai exista) iti va fi incarcata pana la sfarsitul vietii!

| sNiped explică (pentru Bula):

Percep foarte bine distanța, nu am probleme la parcări, in locuri strâmte, doar ca in anumite situații cand trebuie sa ma uit in oglinda din dreapta trebuie sa intorc capul puțin mai mult spre dreapta

| Bula a răspuns (pentru sNiped):

Recomandarea mea e sa te lasi de condus!
O mica greseala de estimare poate duce la decesul sau invaliditatea pe viata ai unor persoane nevinovate, chiar daca tu "scapi" din accident!

| Panamax a răspuns:

Las-o balta.O sa ramai si fara B.