| Codrin2013112 a întrebat:

pot sa remorchez o platforma usoara dupa un logan 1.4 MPI? pana in Germania? si inapoi sa aduc o masina pe platforma? dati-mi un sfat va rog, nu am alta modalitate.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca ai permis B+E poti dar o masina mica nu poate sa traga alta masina pe plataforma. Pentru aia e camionul sau autoutilitara cu plataforma.

| RB26DETT a răspuns:

NU! nu iti recomand asta, uita-te in cartea masinii sa vezi greutatea maxima pe care o poate duce masina, daca faci un calcul platforma + masina care o duci pe platforma si trece de greutatea ce scrie in carte s-ar putea sa iei amenda daca te opreste vreun garcea si nu numai, poti strica masina, cum spunea cineva strici discul de ambreiaj, consuma masina destul de mult, este un drum lung... nu stiu ce altceva sa zic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi in certificat cat poate maxim loganul sa traga si calculezi singur. parca 1t era maxim, deci iese din discutie sa ai masina pe plaforma

| horia2012 a răspuns:

Uite aici caracteristicile Logan:
http://www.dacia-victoria.ro/index.php/caracteristici-logan-van
-depasesti cam mult masina+remorca, ai grija. Daca nu ai alta posibilitate, s-ar putea sa duci discul de ambreiaj, dar asta e.

| MuncaLaDomiciliu a răspuns:

Cred ca o sa omori Loganul cu platforma si masina pe ea.Verifica greutatea totala remorcabila de catre Loganel, si daca se incadreaza(poti fi verificat si cantarit pe autostrada, deci atentie), mergi usor si roaga-te sa te tina masina. Succes!

| LiviuChirca a răspuns:

Eu te-as sfatui sa nu faci lucrul asta pentru ca ai putea farma Loganul... Gandeste-te ca pana in Germania este mult de mers. Si sa zicem ca ajungi in Germania cu platforma goala dar dupa ce mai pui o alta masina pe platforma nu cred ca o sa mai ajungi cu masina intreaga.