| catalingeorge17 a întrebat:

Am cumparat o masina adusa din Germania cu numere de tzoll. Si vreau sa ii scot pentru prima data numerele rosii am fiscalul de la cel care am cumparat-o pe c.v. PENTRU A SCOATE NUMERELE ROSII TREBUIE SA PUN SI FISCALUL MEU SAU IL POT PUNE SI DUPA CE SCOT NUMERELE ROSII?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor
cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 16.(1) Autorizaţia de circulaţie provizorie se eliberează în baza următoarelor documente:
a) cererea noului proprietar, al cărei model este prevăzut în anexă;
b) dovada asigurării obligatorii de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule, în termenul de valabilitate a acesteia;
d) copii ale documentelor care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra vehiculului;
e)actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie, sau, în cazul persoanei juridice, documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie;
f) dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu număr provizoriu;
g) dovada plăţii contravalorii autorizaţiei de circulaţie provizorie;
h)copia declaraţiei vamale, după caz, pentru vehiculele de provenienţă străină pentru care se solicită autorizarea de circulaţie provizorie pentru o perioadă mai mare de 30 de zile sau pentru perioade care, cumulate, depăşesc 30 de zile."