| stefanstoican a întrebat:

Buna Seara. Am si eu nevoie de parerea voastra in alegerea unei masini sh. La ora actuala am de ales intre Audi A4, A6, Volkswagen passat, golf sau BMW seria 1 sau 3. Ca an de fabricatie 2000-2006. Motor intre 1.6-2.0

As vrea sa stiu care consuma mai putin, urban/rural, care are piesele mai accesibile, confort, rezistenta, etc.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

La Bmw-uri piesele sunt cele mai scumpe din cele precizate de tine, dar consumul e relativ acelasi.
Apoi A6, piesele totusi scumpe dar mai ieftine decat la Bmw, iar consumul e mare.
A4, piesele sunt acceptabile ca pret, mai ieftine decat la A6 si la Bmw dar mai scumpe ca la Passat, Golf, dar de precizat ca este pe platforma Passatului, consum decent.
Passat, piesele mai scumpe ca la Golf, dar mai ieftine fata de restul, consumul decent.
Golf, consum mic, piese ieftine, dar... stai inghesuit si nu e tocmai cea mai buna alegere, iar ca fiabilitate, da si nu prea, depinde de noroc.
Deci ca idee ar fi Passat sau Audi, o alegere acceptabila, dar mare atentie la batai, am Passat si stiu ce inseamna sa dai 400 lei pe un brat, sau daca trebuie sa schimbi toate bratele, te cam seaca de bani, un kit de brate bune de firma se apropie de 2000 lei, iar daca pui ceva mai ieftin, peste 10. 000km e posibil sa te lase, in rest daca prinzi o masina intretinuta te duce peste 400. 000km lejer.

5 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Tot ce e diesel la anii astia sunt mana cereasca pentru service.

| alin1317 a răspuns:

Buna seara. Eu as alege passat-ul sau bmw-ul(doar ca bmw-ul are unele piese mai scumpe si alt consum)
Passat-ul banuiesc ca are motor de 1.9 tdi, dupa parerea mea inseamna un consum bun, piesele ok.
Ca si an ma gandesc ca este un 2000-02 maxim, nu? Eu aleg passat, bafta

| stefanstoican explică (pentru alin1317):

Da. un passat 1.9 2000-2005

| georgiocool a răspuns:

Salut consumul mai ales la masini second nu poate sa il spuna nimeni garantat sunt mai multe cauze ce influenteaza consumul; uzura motorului toti au anumit mers mai linistit mai agresiv