| cristi199624 a întrebat:

Buna seara.Am si eu o intrebare. Daca as cumpara o masina in leasing voi avea acel numar de inmatriculare ex: "B 48923" sau voi avea un numar normal ex:B 100 AAA? acum ceva ani masinile in leasing aveau numarul acela format din mai multe cifre, s-a schimbat ceva?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Din anul 2007, prin aderarea Romaniei la UE, achizitionarea unui autovehicul din tarile comunitatii este tratata din punct de vedere vamal ca si o achizitie de la un furnizor intern. In consecinta s-a modificat si legislatia privind inmatricularea autovehicolelor ce fac obiectul unui CONTRACT DE LEASING, acestea primind numere definitive (care au in componenta atat cifre cat si litere).ex:B 100 AAA

Bafta!

| cristi199624 explică (pentru neluL):

Multumesc pentru raspuns.

| neluL a răspuns (pentru cristi199624):

Cu placere! wave bye, bye