| Roly_Roland_1982 a întrebat:

Bună seara! am un Mini atv de 49cc in 2t si nu porneste. nu are scanteie la bujie..cam ce as putea schimba sa il fac sa mearga?

3 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

A trebui sa verifici: 1. daca primeste curen si apoi iese din CDI, 2. daca intra si iese curent (12V) din bobina de inductie, 3. daca bobina da scanteie, 4. daca ajunge curentul de inalta tensiune la bujie. 5. daca bujia este curata, iar distanta dintre electrozi este 0, 68-0, 75mm. Succes!

| Roly_Roland_1982 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Mersi, bobina este intruna cu cdi-u. deci is 2 in 1

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Roly_Roland_1982):

Ok. daca intra curentul de 12v si ieste curant de inalta tensiune, inseamna ca poti trece mai departe cu verificarile