| cosmin986522 a întrebat:

Buna seara, am vazut numere de masini ceva gen "B 0942560". un exemplu. Ce inseamna asta? ca masina e cumparata la mana doua sau noua? sau in rate?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Inseamna ca masina nu este inmatriculata, circula in baza unei autorizatii de numere provizorii, valabile 3 luni de la data emiterii.
Nu are legatura cu numarul de proprietari sau cu ratele.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de asa-numitele numere rosii, o masina care a fost inmatriculata temporar, respectiv pe o perioada de cel mult 90 de zile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E un numar provizoriu care se da fie la masinile noi sau cele cumparate din alta tara pana sunt inmatriculate

| cosmin986522 explică (pentru suntserios):

Adica daca nu ai bani sa platesti la inceput inmatricularea poti pune numere provizorii?

| suntserios a răspuns (pentru cosmin986522):

Nu

la masinile noi dureaza pana dealerul iti da toate actele pentru inmatriculat si ca sa poti circula cu masina poti lua numere rosii provizorii valabile 90 zile.

la masinile sh cumparate din afara, deosebi Germania, cand le expira numerele de Germania poti lua numere rosii romanesti pana faci toate actele pentru numerele definitive.

| BadBunny a răspuns:

E masina luata prin intermediul un banci cu un credit.

| JJONY a răspuns (pentru BadBunny):

Sincer te contrazic ca sunt sofer, un ast fel de numar de inmatriculare este un numar provizoriu!

| suntserios a răspuns (pentru BadBunny):

Ce treaba are creditul cu numarul de inmatriculare?

| JJONY a răspuns:

Ca are numere provizorii, adica numere valabile timp de o luna!