| gulibas a întrebat:

Poti fi inchis la puscarie daca nu platesti ratele la o masina cumparata la mana a doua de la o persoana si ati facut un contract de vanzare-cumparare si inca una ca ii platesti suma respectiva in 12 rate egale prin transfer bancar in contul lui?
Nu am platit 4 luni deja din motive financiare si el zice ca acum preda dosarul la executor...ce se va intampla?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o problema civila si nu penala, asa ca nu poti fi condamnat penal.
Se va intampla ca vei fi actionat in judecata si obligat la plata, apoi executat silit si vei plati mai mult decat datorezi, la datorie se vor adauga dobanzi, cheltuieli de judecata si de executare, acestea pot ajunge si la cateva mii de lei.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu faci puscarie, dar poti fi dat in judecata si executat silit de judecator/ executor, luandu-ti-se banii din contul bancar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu intri la puscarie dar un executor va avea grija sa stoarca banii de la tine inclusiv sa iti ia masina

| doctorandus a răspuns:

Nu, nu intri la puscarie, dar iti poate confisca bunurile, de ex. masina.

| gulibas explică:

Masina nu l-am transcris pe nume, mai mult de atat am vandut-o, am inteles ca daca nu am nimic pe nume, + nu stau la adresa din buletin, maxim ce pot face ei este ca ma vor suna si eu le pot zice ca vreau sa fac un angajament de plata cu suma mai mica. e adevarat?

| doctorandus a răspuns (pentru gulibas):

Depinde, daca ai facut asta cu o singura masina, e doar un litigiu in drept civil. Daca ai facut-o cu zece masini este o chestiune penala.

| gulibas explică (pentru doctorandus):

Asta este singura.