| Luțaș_Tinu_1999 a întrebat:

As avea și eu o întrebare. Sunt un șofer începător și circulam cu o viteza de 60 km/h in oraș, iar in fata mea era o mașina de poliție stând cu radarul. Am trecut pe lângă ei, fără sa ma oprească. Precizez ca pe urma am trecut de un sens giratoriu si o mașina de poliție venea dintr-o parte iar nici ei nu m-au oprit chiar dacă veneau in spatele meu. E posibil sa primesc o amenda prin posta?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Când pe vitezometrul tău din bord scrie că mergi cu 60 km/h tu ai de fapt o viteză reală undeva între 50...57 km/h reali.
Nu o să iei nicio amendă. Dar sfatul meu e să nu te mai "dai mare" pe lângă echipajele de poliție. Că dacă vor, îți găsesc ei pentru ce să te amendeze.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Viteza afisata la bord este mai mare decat viteza reala, masurata cu ajutorul radarului. Totusi, fiind incepator erai pasibil de amenda, deoarece in cazul tau limita de viteza este cu 10 km/h mai mica, insa probabil nu au observat "lamaia". In plus, nu e sigur ca radarul era pornit si chiar daca era, sunt mai multe conditii pentru o masuratoare corecta. De exemplu, cel putin la unele radare, viteza afisata e a obiectului mai mare aflat in miscare, ceea ce inseamna ca daca in dreptul tau se afla un microbus, nu poate determina corect decat viteza acestuia.

| Intruder19 a răspuns:

Posibil sa nu fi avut fix 60 km/h, daca aveai 57-58km/h nu au avut motiv sa te opreasca.

Daca nu te-au oprit nu o sa primesti amenda.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea se practica asta cu trimisul amenzii pentru viteza acasa la noi in Romania. Daca nu te a oprit cel mai probabil ai scapat, de fapt la 60km in bord nici nu prea aveai de ce sa scapi ca viteza reala era pe la vreo 56-57 deci erai in limite

| relian a răspuns:

Daca politia este cu radaru si nu te opreste nu vei primi nici o amenda nicaeri nici daca esti in RO nici daca esti in alta tara.Amenzile care vin in posta is cele unde politia lipseste, adica unde is camere, la semafoare sau radar ala te pozeaza, aia iti trimite amenda in posta, eventual si cu poza.Deci oriunde ai fi si este politie cu radar si ai depasit viteza aia te vor opri obligatoriu.Acum in cazul tau aia mai mult ca sigur nu aveau radaru pornit, deci nu te puteau opri ca nau dovada cu ce viteza circulai. Apoi care este viteza max pe unde circulai tu? Orice polistit te poate amenda sau opri daca tu depasesti si cu 1 km viteza legala, desi in general nu se intampla asa, dara legea asa spune, ai depasit vioteza legala poti fi pedepsit sau ramane la atitudinea politistului, eventual la recordu tau, daca ai mai facut grseli inainte bla bla.In alte tari asa se procedeaza, ala iti ia permisu, verifica daca mai ai belele si daca esti curat te lasa sa pleci cun avertisment daca viteza de ex na depasit 10 km sau 10 mile peste cea legala.Deci stai linistit nu are cum sa te amendeze nimeni odata ce nu ai fost oprit.

| Sarcopt a răspuns:

Stai liniştit nu primeşti nimic, chestia este că find începător te obligă să reduci viteza cu 10km, aşa că ai grijă pe viitor. Baftă!