| Andrei77777777777777 a întrebat:

Buna seara, as dori sa stiu daca la o masina cu cutie de viteze automata, la stationarea in rampa, este nevoie sa tin pedala de frana apasata.
Multumesc!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

La oricare stationare cai in rampa cai pe loc neted tii picioru pe frina, dar nu te gandii ca tragi la cazma, tii picioru f relaax apasat.La orpire si orice vrei sa faci cand opresti se lucreaza cu frina.E o placere sa conduci o masina automata, nu stiu de ce In europa se mai folosesc masini standard, mai ales in RO sau orase mici unde opresti frecvent, stai si faci sport in masina dai la pedale dai la mina faci febra.In sf poate asta e gandirea pe acolo, dar nu se compara cum conduci o masina automata cu una standard.Mergem inainte frate nu inapoi nu? Apoi in rampa cum spui nici nu scapa masina la vale sa lovesti pe al din spate, nu ai nici o treaba.Treb sa conduci sa vezi cum e apoi no sa iti mai trebuiasca masina standard in viata ta.Eu am fost in Bucuresti anul trecut am zis ca nu-mi mai trebuie masina standar niciodata, am facut gimnastica.Pai ori conduc ori ce fac sport.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pai daca nu tii piedica cum stai in rampa? Daca vrei sa o lasi acolo o pui pe -Parking, tragi frana de mana, opresti caii, te dai jos de pe pedala si poti pleca.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Normal ca trebuie sa tii pedala de frana apasata, altfel pleaca masina de nebuna. Poti eventual s-o scoti pe N sau P dar nu inainte sa tragi frana de mana.