| goldenbullet a întrebat:

Referitor la cutia de viteze automata, am cateva intrebari. Cand pornesc masina, trebuie sa apas pedala de frana neaparat, in caz contrar nu porneste? Si la semafor, e mai bine sa pun in neutru sau sa las in drive si sa tin frana apasata? Urmeaza sa imi iau zilele astea o masina cu cutie automata...

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da se tine frana calcata pentru a porni. De obicei te anunta in bord sa apesi dar alte modele nu te obliga sa faci asa ceva. Iar la semafor nu e necesar sa-l lasi pe N doar daca pierzi mult timp

suntserios
| suntserios a răspuns:

Majoritatea masinilor iti cer piciorul pe frana ca sa o poti porni. Nu e nevoie sa o pui nici in N nici in P la semafor

| Anonim5647 a răspuns:

Depinde de masina, nu la toate trebuie sa ti piciorul pe frana si la semafor cum iti e tie mai.usor,nu influenteaza viata motorului

| goldenbullet explică (pentru Anonim5647):

Pai, e vorba de un e-klasse din 2003