| catalin542000 a întrebat:

Salut. Am un audi A8 4H din 2011 4. 2TDI 351CP si am sesizat o mica problema.

De multe ori cand merg cu masina, trage excelent si avand cutie automata Tiptronic cu 8 viteze, masina cand merg lejer schimba pe la 1300rpm ceea ce este ok iar mai ales cand pui frana pe la viteze de 20-50 km\h, te pune in cap, au frane tari.
Dar mai sunt unele cazuri cand merg cu masina si parca nu mai trage 100% cum trebuie cum este normal, nici in limp mode nu a intrat pentru ca nu ar fi depasit 80km\h, deci masina de tras, trage, urca in viteza fara oprire, dar parca nu mai urca cu aceeasi putere, cu aceeasi forta (tinand exact la fel pedala apasata), adica ca sa traga totusi masina aproape identic ca inainte, trebuie sa o turez mai mult. Mentionez ca atunci cand merg lejer nu mai schimba vitezele la 1300rpm, schimba la 1900-2000rpm (ceea ce ar fi totusi normal, dar daca masina schimba la 1300rpm mergand usor, acum de ce mergand la fel schimba la 1900-2000rpm?),plus ca la viteze de 30-50 km\h cand apesi mai tare frana, nu te mai pune in cap cum era inainte, ci franeaza mai tare (nu zic ca nu) dar cam, ca la o masina cu motor de 2.0L (avand franele mai mici), nici nu se cunoaste ca am franele mai mari (pentru ca da, la 4.2L, franele sunt mai mari si se simt).

Deci ca asta este treaba, martori in bord nu am, masina nu este in limp mode, trage, ajunge la viteze mari, dar totusi parca nu mai trage la fel ca inainte, se simte putin ca este mai puturoasa. Cel putin cand merg incet cum ar fi prin localitate sa zic sau chiar si in exterior pana la un 120km\h si o accelerez usor schimba vitezele la 1900-2000rpm un loc sa schimbe la 1300rpm, daca vreau sa-i dau zbranci, vrea turata cam taricel pe la 3000-3 si ceva nu o mai ia de jos de pe la 1700rpm in sus (ma rog cum retrogradeaza masina).

Nu stiu ce ar putea sa fie, cumva vreun filtru ceva?

Mentionez ca am mai patit asa de vreo trei ori, dar dupa vreo 4-5 deplasari si-a revenit, dupa vreo 2 luni, iar a apucat-o la fel.

Am si cautat problema asta pe forumurile de audi, dar am observat ca nimeni nu a patit treaba asta, adica doar atat am observat, trage sau nu trage, limp mode. Dar ceea ce am eu nu am observat la nimeni.

1 răspuns:
| UserRo10 a răspuns:

Cand motorul se tureaza mai mult de 1500 rpm este filtrul de particule in regenerare. Nu e de speriat. De aceea urca in ture aproape de 2000rpm. Eu asa am avut pe fostul A4B7