| Last13Lucky a întrebat:

As vrea sa achizionez un Renault Megane 2. Pretul la cumparare este foarte avantajos, dar as vrea sa aflu cam cat de mult m-ar costa intretinerea ei? Am tot auzit ca Renault ar fi o masina scumpa la intretinere pentru ca este ieftina la cumparare. Cam care ar fi diferenta intre Renault si VW sau Ford de ex(la piese)? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| qest11 a răspuns:

La piesele aftermarket e cam la fel cu ww. Eu am unul din 2006, si a cazut o data electromotorul, si niste maruntisuri, masina fiind luata de noua, foarte putin am mers cu ea, vreo 60000. Are frane bune, cam puturoasa, poate ca e 1400cmc, destul de stabila si confortabila. Masinile comune, au cam aceleasi preturi la piesele ne-originale. Ele sunt mai sensibile la articulatii, dar nu de speriat. La ww sunt mai mari sansele sa gasesti unul mai obosit decat un renault. Fa testul de compresie, dai un ban dar cel putin ei un motor bun. Eu nici nu m-as uita la astea nemtesti. Fiecare proprietar a dat km in urma, ele avand undeva pe la 1mil, daca au pe la 12 ani. Pe net gasesti masini de 4 ani, abia iesite din garantie cu 350000km, iar cele de 12 ani cu o medie de 200000km conduse de "mosnegi pana la piata". Mai gasesti si din categoria in stare perfecta, dar care au fost dauna totala. Mergi la service sa verifice motorul si caroseria, sa nu fi fost sfarmate. Daca o ei intr-o stare acceptabila si schimbi pana pe la 4000rpm, nu prea cade nimic la ea. Te mai poti uita si la ceva asiatic, dar sunt mai scumpe. Tu trebuie sa pleci de la ideea ca nimeni nu vinde o masina buna, eventual si ieftin. Numai dacie sa nu iti ei, unde gasesti piese de asam/breakner ca aftermarket, (cele originale sunt scumpe), care au calitatea celor de pe dacia 1310, unde chiar si piesele de siguranta sunt facute pe genunchi si nu se potrivesc pe masina.