| Andreiteodor a întrebat:

Buna seara.
Cum pot verifica instalația electrică la o motocicleta cu motor de 49 cm²?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iei fiecare fir si-l scoti din locasul lui. Pui multimetrul la capate (pe rezistenta) si daca nu indica conductie, este rupt.

| Andreiteodor explică (pentru Salontanul):

Voi incerca acest lucru

| Elelei a răspuns:

La un service.

| Andreiteodor explică (pentru Elelei):

Acasă cu multimetru nu se poate?

| sierra1 a răspuns (pentru Andreiteodor):

Poți dar dacă nu ești in temă, du-te la un electrician

| Stefan19831507 a răspuns:

Spune ne mai intii ce problema ai. modelul motocicletei.de ce vrei sa verifici instalatia si ce mai exact doresti sa faci.

| Andreiteodor explică (pentru Stefan19831507):

Este vorba este un first bike, nu mai da scântei, am verificat toate, toate sunt bune
M am gândit că este vreun fir împușcat

| Stefan19831507 a răspuns:

Incepe prima data prin a verifica bobina de inductie apoi cdi si ultima varianta statorul cu cititor din volanta. astea sunt principalele cauze ce tine de scinteie.Succes sper ca te am ajutat

| Andreiteodor explică (pentru Stefan19831507):

Le am probat pe aceste, toate sunt bune, le am făcut pe direct și am scântei, dar pe instalația iei, nu vrea deloc

| Andreiteodor explică (pentru Stefan19831507):

Imi puteți spune ce curent care pe instalație, nu de alta, sa nu ard siguranța la multimetru

| Stefan19831507 a răspuns (pentru Andreiteodor):

Cauta pe google instructiuni folosire multimetru.Va trebuii sa suni fiecare fir in marte cu ajutorul multimetrului ai optiune pe el pentru asa ceva.Deconecteaza bateria sa nu ai curent pe instalatie si spor l-a sunat

| Andreiteodor explică (pentru Stefan19831507):

E de treabă?