| Jipa95 a întrebat:

Buna seara,

Doresc cateva informatii in vederea achizitionarii unei masini noi (dacia), prin programul rabla, asa ca, as vrea sa stiu ce suma are acel voucher.

Dar daca am 2 vouchere rabla cat ar fi valoarea acestora? Fiindca am inteles ca ar merge si cu 2 tichete, dar valoarea lor nu este aceeasi ca si prima.

Va multumesc!

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Du taloanele rapid dealer-ului că e ingheluială mare!

Programul RABLA are la bază acordarea unei tichet în valoare de 7.000 lei pentru o mașină veche casată, sau 10.000 lei pentru casarea a două vehicule uzate.

Tichetul este utilizabil doar pentru achiziția unei mașini noi cu noxe emise de maximum 155g CO2/km în regim WLTP. Pentru achiziția unui autoturism nou se pot folosi maxim 2 tichete RABLA.

Pe lângă suma de 7.000 lei, pentru o mașină veche casată, respectiv 10.000 lei pentru 2 mașini vechi casate, utilizatorul poate beneficia de următoarele eco-bonusuri suplimentare în cazul în care se îndeplinesc condițiile de mai jos:

un ecobonus de 1.500 lei, pentru casarea fiecărui autovehicul uzat cu o vechime de cel puțin 15 ani de la data fabricației și care are norma de poluare Euro 3 sau inferioară („eco-bonus de vechime").
un ecobonus de 1.500 lei, pentru cumpărarea unei mașini al cărei motor generează emisii de CO2 mai mici sau egale cu 120 g CO2/km în regim WLTP.
un ecobonus de 1.500 lei pentru achiziția unei mașini noi cu sistem GPL/GNC.
un ecobonus de 3.000 lei pentru achiziția unui autoturism nou hibrid (fără Plug-In).