| razvanvlad1993 a întrebat:

Doresc sa vopsesc o casca moto. Ea fiind alba cu dungi rosii, vreau sa o fac negru mat. Casca nu este lucioasa, este matuita. Cum sugerati sa fac? Sa slefuiesc cu ceva fin casca si sa dau doar vopsea mat pe casca. Sau trebuie sa dau inainte si dupa vopsire cu ceva solutie sa fie mai rezistenta vopseaua pe casca? Multumesc.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Matuieste-o cu P500 (daca nu are zgarieturi mari sau vopsea sarita), sterge-o cu degresant (benzina sau spirt), apoi poti aplica vopseaua noua. Nu slefui pana in plastic, slefuiesti uniform doar vopseaua veche.

| NeaNicu78 a răspuns:

Matuieste casca bine, scoate imperfecțiunile cu chit, înainte de vopsire dai un primer plastic ( tot un fel de vopsea dar face legătura între plastic și vopseaua finala), lași să se usuce matuiesti din nou și apoi vopsești cu vopseaua dorita