| Tutuianu_Razvan_1999 a întrebat:

Buna seara
Intrebare legata de examenul auto: in timp ce sunt cu examinatorul si opresc la o trecere de pietoni unde se afla un pieton care sta acolo si nu trece, am voie sa ii fac semn cu mana sa treaca?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| DorelExpertu a răspuns:

Desigur.
Opresti in conditii de siguranta, apoi ii poti face semn.

Dupa caz, daca trece bine.
Daca nu trece il poti injura, sau daca stai mai prost cu nervii pui masina pe avarii si te duci sa-i dai o lectie neghiobului sa nu mai stea aiurea langa trecere ca din cauza lui pica altii traseul.

Sau daca el nu trece, si nici una din variantele de mai sus nu te "coafeaza" intrebi examinatorul (asa e corect, daca nu vrei sa ai alte probleme).

5 răspunsuri:
| Denila123 a răspuns:

Oprești sa te vadă polițistul ii faci cu mana să treacă daca rece BN daca nu îți continui deplasare a, eu așa a-si face.

| iAMVi a răspuns:

Scoti capu pe geam si ii iei familia, rasa, raniti, decedatii si toti bipezii in falus sa nu mai stea la trecere daca nu trece, cica asa se face in Romania

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Da daca nu este semnalizata cu semafor

| Vieruema2005 a răspuns:

Ai dreptul dar trebuie să oprești faci cu mîna și continuă drumul

| Cagliari_Yre_1977 a răspuns:

Buna
Dacă doar sta acolo și nu are intenția de a traversa nu ești obligat sa ii faci cu mâna. Intentia De a traversa o vezi in momentul in care tu opresti mașina și el nu are nicio reacție.