| Alexdavid1993 a întrebat:

Bună seara. Ma poate ajuta și pe mine cineva? Am un logan și am vrut sa îl bag pe taxi și patronul de acolo mi-a cerut fiscalul. Am făcut contract de vânzare cumpărare între mine și firma lui... am trimis actele aseară online la primărie sa îmi dea fiscalul. Incă nu mi-au răspuns ca știu ca durează 2 sau 3 zile. Dar între timp m-am răzgândit ce pot face sa o las in continuare acolo la primărie ca nu mai vreau sa o bag pe taxi, va rog frumos.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Odată ce ai vândut mașina, nu prea merge cu razgandeala. Firma trebuie sa iti factureze masina (cu TVA), astepti "fiscalul" lor si apoi iti reinmatriculezi masina, ca banuiesc ca ai completat si rubrica de înstrăinare de pe talon. Nu cred ca scapi doar cu reinoirea certificatului de înmatriculare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci contract de v-c invers.
Sau suni la primărie și vezi daca nu au început prelucrarea actelor și poate anulezi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incearca sa anulezi tranzactia de la primarie, adica sa anulezi cererea precedenta.
O vanzare auto devine oficiala in momentul in care se pune stampila pe ea (fiscalul). Daca intrerupi asta, sau reusesti sa anulezi acel fiscal (se poate, zic eu), masina ramane in continuare a ta.
Dar anunta si patronul firmei de taxi, ca el trebuie sa scoata autorizatie pe masina ta; il pui sa faca niste formalitati aiurea.

| KovacsB a răspuns:

Nu stim ce contract de vanzare cumparare ai facut dar se poate cere anularea lui, ar trebui sa discuti cu un avocat.

| regis a răspuns (pentru KovacsB):

Ai modificat raspunsul, dar nici asta nu e bun. Ce fel de contract a putut face, decat de vanzare cumparare? Si de anulat, mai greu, trebuie sa ai motive, iar razgandeala nu se pune.

| KovacsB a răspuns (pentru regis):

Esti cam batut in cap.
Contractul se se poate anula din 1000 de motive.