| Tinsteam a întrebat:

Buna seara.O problema la un golf 5 plus 1.9 tdi BLS.Am rupt joja de ulei, de la jumătate in compartimentul ei(nu ma întrebați cum am reușit, și pentru mine e un mister).Am fost la un service sa rezolv problema, doar ca prețul mi se pare puțin cam piperat(100 lei joja, 250 tubulatura prin care trece pentru a ajunge in baie și 80 manopera).Cineva mi-a spus sa încerc sa bag o joja noua pentru ca cea veche(rupta) cade in baie intr-o sită sau plasa ceva de genul. Încă nu am apucat sa cumpăr o joja noua pentru a încerca si as vrea sa știu dacă s-a confruntat cineva cu asa ceva si a mers aceasta metoda cu o noua joja(Mi-a spus ca la următoarea revizie sa dau baia jos pentru a scoate joja veche)

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cauta o joja SH sau mai ieftina, si mergi la orice mecanic sa o monteze.
Metoda amicului tau e cel putin penibila. Demontarea baii la urmatoarea revizie e o prostie, dubleaza manopera, iar costul garniturii + a siliconului aproape ajung la pretul jojei.

| Tinsteam explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Va multumesc din nou pentru cele mai bune sfaturi și răspunsuri

3 răspunsuri:
| KR0N5TADT a răspuns:

Joja costă 20 lei pe original, iar pâlnia jojei vreo 30 de lei. Le poți comanda pe net. Mecanicul este hoțoman.

| Tinsteam explică (pentru KR0N5TADT):

Le-am găsit și eu, ambele pe origine dar pana sa cumpăr palnia și joja, eram curios dacă merge introdusă o joja noua, chiar dacă cea veche e încă acolo