| mgtow a întrebat:

Buna seara, poimaine am de realizat un traseu de aproximativ 6 ore dus intors cu masina. Masina in ultimele 20 de zile nu s-a mai miscat mult doar de vreo 3 ori si mi-a zis maicamea sa o pornesc la 2 zile sau zilnic si de fiecare data cand ii dau contact porneste si se aude un zgomot cam ciudat (pare metalic) crr dar foarte incet. Taicameu s-a uitat si a zis ca e de la turbo; sper sa nu am probleme pe drum ca trebuie sa o iau pe maicamea de la aeroport ca va veni din Romania. Modelul masinii e opel vectra an fabricatie 2004 2.0 diesel va rog spuneti-mi daca e ceva normal sa fie acel sunet sau e problema grava?

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu are nici o problema. Este foarte posibil sa fie de la turbo, tacheti, ambreaj, electroventilator, variator de turatie, cutie, tampoane motor, tampoane cutie, suporti motor etc. dar nici una dintre aceste probleme nu te afecteaza mergi linistit este ok masina!

| mgtow explică:

Motivul pornirii zilnice e pentru ca daca ramane oprita cateva zile trebuie sa ii dau la accelerator pana porneste are probleme cu pornirea si daca o fac zilnic un minut porneste mai usor.

| Skylar a răspuns:

Probabil electromotor, se retrage bendixul...dar normal o masina trebuie sa porneasca si dupa 4 ani dupa ce a fost oprita, deci mai multe probleme ai ca trebuie sa o pornesti zilnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cat o pornesti mai des, fara sa faci curse cu ea (lungi, sau scurte si supraturate), cu atat iti scade amperajul acumulatorului, ajungand in timp sa "ucizi" ditamai bateria happy Cat despre zgomotul amintit de tine, stai linistit, este ceva normal.

| Mae a răspuns:

Trebuie sa o lasi sa se incalzeasca - nu va mai face- cred ca este diesel - iar aceste motoare au un tacanit pana se incalzesc. recomandarea mea este sa nu o pornesti si sa o opresti imediat- la-so macar 5 min sa mearga - altfel omori bateria - si apare uzura prematura in motor ( lipsa ungre)