| anonim_4396 a întrebat:

Sper sa fie niste mecanici aici ca am o problema la masina lu maicamea e un Opel vectra motor 2.0 si dimineata cand pornesc masina se inneaca motorul daca nu accelerez ce n... a are? problema de pompa de combustibil sau catalizator?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt multe cauze posibile, poate fi un injector, poate fi senzorul de temperatura a motorului, poate valva EGR. Nu cred sa fie pompa de combustibil sau catalizatorul, pentru ca problema s-ar mentine si in timpul mersului si s-ar accentua in sarcina.
Asa cum spune @adryano, vei gasi cu siguranta suficiente informatii pe www.clubopel.com.

| adryano_3550 a răspuns:

Www.club opel.com bafta. nu ai zis dacai benzina sau dizel.

| ExpertHost a răspuns:

Daca ai spus de catalizator, inseamna ca e benzina. Filtrul de benzina e ok? Benzina e buna? Face la fel si la relanti (la semafor spre exemplu)?
Motorul se inneaca sau moare? Daca se inneaca inseamna ca primeste prea mult carburant (probleme injector).

| radu1501 a răspuns:

E de la catalizator, aceeasi problema am avut-o si eu cand eram la timisoara, intr-o dimineata am pornit-o si nu apucam nici sa o accelerez ca se oprea. Un opel astra 1. 3 cdti 2007 am si am mers atunci cu el la opel la reprezentanta.