| SuNaM a întrebat:

Bună seara. Sa va întreb ce am pățit...acum 2 seri mi s-a aprins martorul de baterie. Ieri când am pornit -o era stins și am zis ca e totul ok și a făcut asa de la frig. Am pornit la drum lung (Buzau-Bucuresti) si pe la jumate s-a aprins iar. Mi-a cedat faza scurta de mergeam pe faza lunga sa para ca merg pe faruri și dintr-o data vad bordul pom de craciun (abs, asr airbag, check engine) aprinse. Dau sa ma grăbesc spre o benzinărie. Bag a 4 a sa trec de un tir si mașina nu accelera. Apăsam la blana și nu accelera. Am băgat a 5 a la loc si accelera iar. Când am ajuns în benzinărie bordul era stins (și fiind noapte nu se mai vedea nimic) și faza lunga devenise pozitie. Imi dau seama ca trebuie sa-mi iau curent de la cineva ca nu am cum sa o mai pornesc și am pornit -o de la un bătrân cumsecade. Am dat 2 3 ture de benzinărie după ce am stat cu motorul pornit 30 minute. După 2 3 ture la fel. Bag a 3 a nu accelera. Bag a 2 a nu accelera. Nu s-a mai aprins. In fine a trebuit sa chem platforma. Intrebarea mea este alternatorul sau bateria? Sau bateria s-a dus de la alternator?

PS: Eu am pierdut capacul de la locașul unde pui ulei și e ulei peste tot prin compartimentul motor. Alternatorul e negru. Sa fie de la asta?

1 răspuns:
| relian a răspuns:

laughing esti tare de tot, mai ales faza cu capacu de la ulei.Pai daca nu pui capac la ulei sare ala peste tot,unde pui ca si pierzi ulei si faci negru toata masina.
Dar probabil glumesti,laughing

Daca nu glumesti,atunci inseamna ca esti rau de tot sarah cu duhu laughing
Deci sa zicem ca esti bata laughing masina nu mai pornea pentru va nu mai aveai ulei,sau nu mai accelara,are probabil un senzor si ala cand vede ca uleiul s-a dus,nu mai e cat trebuie trimite semnal catre calculatorul masinii si ala nu te mai lasa sa pleci,ori chestii de genul asta.

De baterie si alternator ce sa mai vorbesti, curata si verifica altenratorul,dar cred ca ala s-a dus, nu mai incarca nimic.

Poti sa cumperi alt alternator, ori sa repari pe ala, asta daca te pricepi, dar sigur nu te pricepi, odata ce ai lasat motoru fara capac la ulei laughing