| mariusinho2007 a întrebat:

Am si o problema la un VW Golf 6. Am pornit masina si imi sta aprins martorul rosu de la baterie. Care sa fie problema? Mentionez ca am masurat bateria cu motorul oprit 11, 8 v iar cu moturul pornit turata la 2000-2500, 14,3 v. Deci de la alternator nu poate sa fie pentru ca incarca.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Becul spune doar ca tensiunea la bornele acumulatorului este prea mica.
Cand pornesti motorul dupa cateva minute ar trebui sa se stinga.
O baterie cand are 11, 8 este complet descarcata.
Daca scade sub 11, 8 se sulfateaza si poti sa o arunci.