| Mellysaa a întrebat:

Bună. Acum 2 luni mi am schimbat bateria la masina pentru ca nu mai funcționa. Au venit cei cu bateria, au montat o, au măsurat, totul ok.
Ieri când am pornit masina mi s-a aprins martorul de la baterie. Am oprit o, am repornit o, am accelerat o și a dispărut.
De dimineață când am pornit o nu a mai apărut, în schimb pe drum mi s-a aprins din nou și am mers cu martorul aprins 3 sferturi din drum, având în vedere ca bateria este noua, și cu 5 minute înainte sa ajung la munca, s-a stins. Este posibil sa nu încarce alternatorul? Sau sa fie pe ducă? Sau poate fi o alta problema?
MENTIONEZ CA BATERIA ESTE NOUA

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Duo in servis degeaba ne intrebi pe noi.Se vede ca ai schimbat degeaba bateria, era bună, alta este cauza.

| relian a răspuns:

Nu schimbi niciodata bateria la masina fara sa verifici alternatorul,de fapt se verifica ambele atunci cand apare problema ca la tine.
Deci verifica alternatorul daca incarca. Poti verifica si tu, asta daca ai un aparat de masura, multimetter, o poti face f usor.
Bine acum depinde si ce masina este.

Deci niciodata sa nu schimbi bateria fara sa verifici alternatorul. Odata bateria ar putea sa fie buna, apoi daca alternatorul este defect ar putea sa iti omoare si bateria noua.

Deci nu irosesti banii aiurea, cumperi doara ce este nevoie.In cazul in care la verificare se constata ca alternatorul nu incarca bine, schimbi doara alternatorul, apoi vezi ce o sa spuna bateria, ar putea sa fie buna, asta daca nu sa mers lung timp cu alternatorul defect, ori ar putea fi si bateria dusa.
Dar verifici sa nu irosesti bani.Bateria nu costa 2 lei laughing.

Daca ai aparat de masura iti pot spune cum sa verifici singur alternatorul.