| Imhere7 a întrebat:

Buna seara! Stie cineva de ce masina se opreste in mers si dupa putin timp porneste? Am pus tester-ul si nu da nicio eroare. Niciun mecanic nu stie ce are. A mai patit asa cineva?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pot fi mai multe cauze:
- infundarea circuitului de alimentare (cu combustibil sau aer)
- defect de contact la circuitele electrice aferente (functionarii) motorului.
Intai trebuie identificata din ce categorie este problema, dupa simptome. Acest lucru este relativ simplu, fiindca problema de contact electric se intampla instant, brusc, iar in caz de problema de alimentare oprirea se intampla mai lent, in cateva secunde.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi firul de la curent! Eu am patit asta cu o masina cu ruptor-distribuitor (Delcou). Firul care intra in Delcou era monofilar. S-a rupt si cand se incalzea dilata izolatia si se departau capetele firului. Dupa cateva minute se racea, izolatia apropia capetele si masina repornea.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca este pe injectie poate fi ce a spus sierra1.

| sierra1 a răspuns:

Circuit de aprindere/injecție instabil, aia e baiul

| gabicoo a răspuns:

Apa din benzină?

| Imhere7 explică (pentru gabicoo):

Nu cred. E şi pe benzină şi pe gaz, dar se opreşte pe ambele...

| badpanda a răspuns:

Masina de care?
Crezi ca toate sunt la fel doar pentru ca au 4 roti?

| Imhere7 explică:

Nu este pe injecţie