| SUCALON a întrebat:

Salut! Am un seat leon 5f benzina, intr-o dimineata masina a pornit greut, prima oara cand se intampla asta. Am facut in ziua aia in jur de 160 km, seara masina a pornit tot greut dar nu asa de rau ca dimineata apoi nu a mai pornit deloc si a trebuit sa o imping. De atunci masina porneste greu sau deloc. Masina are start stop. La informatiile de pe navigatie arata ca consumul de curent e prea mare, pe tester nu apare nicio eroare insa. Stie cineva care este cauza exacta? Ma gandesc ca poate fi un scurt pe undeva din moment ce pe tester nu apare nicio eroare la baterie si problemele au inceput prea brusc.
Multumesc!

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ai măsurat tensiunea bateriei, e in parametrii?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vezi pompa de benzina, vezi daca ajunge benzina cu presiunea necesara la motor, vezi senzorul RPM, senzorul ax cu came, clapeta de aer...
Fa-te mecanic, daca n-ai bani de unul.
Eu m-as invarti in zona asta: pompa alimentare + filtru, senzor rpm si bujii/scanteie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauza exactă?

Ai măsurat bateria?

Vezi poate nu incarcă alternatorul.

| SUCALON explică (pentru anonim_4396):

Am masurat bateria si e cum trebuie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă bateria are putere, când dai la automat invârte motorul?

Ca să știm dacă electromotorul e cauza!

| SUCALON explică (pentru anonim_4396):

Da, invarte

| anonim_4396 a răspuns (pentru SUCALON):

Nu e bine că ai pornit-o forțat,poți da "peste cap" distribuția.

Atunci incepe să verifici fișe,bujii.

Dar mereu,prima verificare e la lichide ulei, antigel, servo, cutie, lichid de frână.