| RuTaCaTe a întrebat:

Buna seara TPU! Am de ceva timp o Honda nsr 125, e in 2 timpi... prima data am verificat uleiul din cutie, grabindu-ma sa ma plimb i-am completat cu un castrol 10 w40 ce mi-a mai ramas de la masina... am mers aprox 50 de km si am observat ca au facut reactie uleiurile intre ele. am fost la un service si aia neavand ulei pentru 2 t mi-am dat ceva pentru cutie de viteze hidramata, cica e facut pentru turatii mai multe, ce sa fac acum? Am 300 km facuti cu acest ulei dar nu cred ca in cutia mea sunt toate in regula, uneori imi schimba mult mai greu. Si mai am o problema, mi se inneaca din cand in cand si imi curge benzina din carburator. va rog din suflet sa ma ajutati, va multumesc anticipat si imi cer scuze ca am scris atat de mult, dar sunt oarecum disparat

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O duci la un atelier de incredere sa spele blocul motor si sa-i adauge uleiul recomandat de fabrica si eventual sa depisteze problema carburatorului.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Sigur ca iti schimba greu, daca tu pui in cutie ulei pentru cutii hidramate, pentru ca tu atunci cand debreiezi incetinirea ambreiajului este determinata tocmai de densitatea uleiului, ma gandesc in ce fel iti face cu motrul rece! Honda recomanda pentru cutii chiar uleiul Castrol 10W40, dar eu iti recomand uleiul Castrol Gear MTX. Nu uita uleiul din cutie se schimba la 10.000 de km. Acum trecem la problema ca se inneaca uneori, cu siguranta ai mizerie in rezervor, ai doua variante ori dai rezervorul jos si il speli ori ii montezi un filtru de benzina intre robinet si carburator. Ajunge mizeria in carburator in camera de nivel constant si de acolo pleaca pe jiglere! Nimic mai simplu.
Cam asa arata filtrul de benzina:
http://www.brixiamoto.it/it/filtro-benzina-motoforce-fast-flow-ii-7mm-blu

| RuTaCaTe explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Multumesc, dar am filtru de benzina pus si carburatorul l-al curatat periodic. dar nu inteleg, are legatura faptul ca merge cutia creu cu faptul ca se inneaca? o data stiu ca am tinut-o putin in 13 mii de turatii si dupa mi s-a oprim, nua mai pornit atuni si aveam si cutia blocata, usor si-a dat drumul