| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara TPU, am și eu o problema
Deci am avut o problema la masina(sarit planetara)și am mers la service
Mi au pus planetara înapoi, am plătit 100 lei și am plecat mai departe după 5 minute de mers mi-a sărit din nou planetara afara am mers înapoi la servis mi s-a spus ca nu îmi pot returna banii, ulterior masina nu a m-ai intrat nici in marsalier mi au inspectat m ai atent masina și au descoperit ca am suportul rupt de la cutia de viteze mi au sudat suportul la loc și am plătit 800 lei și am plecat din nou cu mașina, dupa vreo 40 km mi s-a rupt cureaua de transmisie( era noua) schimbata acum 2 luni de fostul proprietar și nu prezenta semne de uzura cu siguranță în service mi au sutit cureaua mea și mi au pus alta proasta n loc., am comandat curea noua și am mers la service înapoi mi au pus cureaua noua și am descoperit ca aveam un șurub lipsa la alternator i-am zis mecanicului de 2-3 ori sa îmi pună șurub nu a pus... ( nu am știut ca nu a pus surub), am continuat sa merg cu mașina și după 2 zile nu m-ai pornea masina am stat 3 ore sa găsesc problema alternatorul a căzut din suport pe planetara și-a rupt firele și a sărit și cureaua de accesorii de la locul ei eu ce ar trebui sa fac acum? Sa merg la protecția consumatorului? Sa ma duc sa fac scandal? Precizez ca nu am primit bon sau factura deși am cerut mi s-a răspuns ca ei nu dau bon și factura, dețin poze cu mașina din servis asa pot face dovada ca masina a fost la ei în service.
Ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Esti liber sa faci sesizare sau nu, dupa cum doresti si ai timp!
Si acum m-am gandit mai bine, acea masina "lamaie", fie asa era la data cand a fost cumparata fie asa ai facut-o tu, deci am acuzat poate nefondat vanzatorul, dar am intuit poate bine poate nu bine. Ca daca ai mers prin gropi cu viteza, era evident ca masina sa se harbuiasca.
Insa asta nu scuza cele intamplate la service!
Si mie mi-au facut nasoale in trecut, stiu cum lucreaza mecanicii incompetenti din Romania; ar trebui sa le mai dam peste nas cu controale facute de catre institutiile care zac prafuite prin birouri, sa isi mai miste fundul pe teren sa vada si ei cum sta treaba, cum se imbogatesc unii fara sa aiba aptitudine catre munca pe care pretind ca o presteaza, in cazul de fata mecanica auto!

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Le-ai dat cam multi bani acestor incompetenti si i-ai pasuit prea mult.
Eu zic sa faci sesizare catre ANPC pentru lucrarea praf, adica ce au facut ei este un fel de malpraxis mecanic si catre ANAF pentru lipsa bonului fiscal sau al facturii, poate mai scapam de rahatii care nu fac treaba buna dar traiesc din evaziune fiscala!

Pe de alta parte asa cum a observat si anonim3248 ai cumparat o masina pe care strainii o numesc lamaie, adica o masina distrusa sau sudata din mai multe bucati, pe scurt o epava vanduta cu siguranta de un samsar!
Totusi esti un personaj dubios, in 2021 aveai 14 ani declarati pe TPU, acum ai fie 18 fie conduci masini "speciale" la 16 ani...

https://www.tpu.ro/......m-2-ani-m/

| Ajutor7654 a răspuns (pentru Simpatic):

Salut, referitor la răspunsul tău m-a pus un prieten sa îl scriu deoarece el nu avea telefon în perioada respectiva?
Cred ca voi face sesizare asa cum ai spus?

| Ajutor7654 a răspuns (pentru Simpatic):

Salut, cred ca nu ai înțeles răspunsul ma refeream la întrebarea mea de pe TPU pe care tu mi-ai subliniat o ca aveam 14 ani
Un prieten m-a pus sa scriu întrebarea aia?
Desigur ca nu scuze cele întâmplate la service Mi se pare mare bataie de joc am atenționat mecanicul de 3 ori sa îmi pună șurub la alternator și tot nu a pus... plus
Dațile din urma când și au bătut joc

| Simpatic a răspuns (pentru Ajutor7654):

Ok, nicio problema, ti-am raspuns cu un mesaj mai sus!
evident si eu am subliniat "Insa asta nu scuza cele intamplate la service!"

| Simpatic a răspuns (pentru Ajutor7654):

Esti liber sa faci sesizare sau nu, dupa cum doresti si ai timp!
Si acum m-am gandit mai bine, acea masina "lamaie", fie asa era la data cand a fost cumparata fie asa ai facut-o tu, deci am acuzat poate nefondat vanzatorul, dar am intuit poate bine poate nu bine. Ca daca ai mers prin gropi cu viteza, era evident ca masina sa se harbuiasca.
Insa asta nu scuza cele intamplate la service!
Si mie mi-au facut nasoale in trecut, stiu cum lucreaza mecanicii incompetenti din Romania; ar trebui sa le mai dam peste nas cu controale facute de catre institutiile care zac prafuite prin birouri, sa isi mai miste fundul pe teren sa vada si ei cum sta treaba, cum se imbogatesc unii fara sa aiba aptitudine catre munca pe care pretind ca o presteaza, in cazul de fata mecanica auto!

Bula
| Bula a răspuns:

Intai, mergi inapoi la service, spue-le istoria problemei si spune-le ca lasi masina acolo, s-o repare cum trebuie, pentru banii primiti.
Daca nu vor, atunci vorpeste cu proprietarul service-ului.
Daca nici cu el nu rezolvi, atunci fa reclamatie la Protectia Consumatorului, iar alta data mergi la un alt service /meserias!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca nu dau bon/factura cel mai probabil fac evaziune cit cuprinde. Reclamati la ANAF si peste tot pe unde se mai poate.

| relian a răspuns:

Este vina ta, ai fost la acel service, tiau pus planetara la loc ai platit 100, a cazut iara.Nu trebuie sa mai te duci inapoi, sau cel putin sa le mai dai bani.
Treb sa mergi la alt service, la alt mecanic.
Cauta daca service ala la care ai fost au webiste, intra si baga cometarii, spune ce ai patit, sa vada si altii, sa stie si sa ii ocoleasca.
Asa trebuie facut in RO fiecare firma sa aiba website, cel care foloseste acel service, sa poata intra si sa scrie comentarii, sa lase comentarii, daca au fost multumiti, ce au patit bla bla.

Asa e pe afara, iar oamenii ce am vazut in ultimul timp, toti cauta sa citeasca rewievuri inaintre sa mearga sa cumpere sau sa repare ceva.

Răspuns utilizator avertizat