| Anushka23 a întrebat:

De curând mi s-a rupt cureaua de distribuție in mers, am fost la service, a schimbat-o si inca cateva piese din motor.

1. După ce am scos-o din service, masina trage să moară cand sta pe loc si se accelerează singura, imi creste acul de la turometru si consumul creste de la 0.8 cat e normal la 0.9. Am schimbat si bateria crezând că nu mai are forță dar tot așa face.

Știți care ar putea fi problema?

2.Și a doua intrebare. Nu mi se mai încălzește motorul la 90°C, fluctuează intre 60-70° cand merg cu masina si atunci cand sta pe loc crește până la 90°. Căldură imi bagă. Astăzi o să-mi schimbe termostatul.

E posibil să nu-mi intre turbina deoarece nu mi se încălzește suficient motorul?

Am un seat leon 2 1p din 2008. Mulțumesc mult!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cati km avea masina cand s-a deteriorat lantul?

| Anushka23 explică (pentru mgtow):

160.000

| mgtow a răspuns (pentru Anushka23):

Deci tine cont la 150.000 km se schimba lantul de distributie

| antimulte a răspuns:

Distributia angreneaza mai multe, nu e pusa corect. Totusi ai avut noroc ca ai scapat cu cateva piese schimbate, la altii se distruge complet motorul daca se rupe distributia in mers.

| Simpatic a răspuns (pentru antimulte):

Motorul se distruge complet doar la distributia pe lant!

| mgtow a răspuns (pentru Simpatic):

Si la curea e tot asa numai ca la lant se aude troncanit inainte sa se destrabaleze. Nu a tinut cont a nimerit mecanic inadecvat

| SoulReaver a răspuns (pentru Simpatic):

Daca ai "noroc" il faci praf si pe cea cu curea. Tine minte ca sunt si motoare diesel cu distributie pe curea. La alea fiind compresia mai.mare ai mai multe pagube. Am un prieten caruia i s-a rupt in mers. A scapat cu 2 supape dar putea fi mai rau.

| Simpatic a răspuns (pentru SoulReaver):

Am inteles este adevarat ce spui.
Una dintre masinile pe care o conduc zilnic este cea de serviciu si este benzinara non-turbo compresie mare apropiata de raportul stoichiometric care este altceva (14 :1) distributia pe lant. Deci la opusul diesel pe curea exista benzina pe lant, dar nu am spus-o ca am cunostinte ci ca sa va dau dreptate celor care mi-ati zis ca si pe curea se poate buli motorul!

| SoulReaver a răspuns:

Du-te inapoi urgent cu ea nu au pus bine distributia la punct.