| Grrzcj12hdh a întrebat:

Buna seara TPU! Ma puteti ajuta si pe mine? Mi s-a furat din fata blocului inainte de sarbatori un scuter din pacate cu tot cu acte. Nu sunt foarte pagubit dar vreau sa-l scot de la impozite, cum procedez eu asta fara actele lui? Multumesc mult

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Astfel, posesorul masinii trebuie sa solicite radierea vehiculului la Serviciul Public Comunitar Directia Permise si Inmatriculari Auto, unde trebuie sa depuna urmatoarele documente: Documentul emis de politie care atesta furtul in tara sau strainatate, atat a mopedului cat si a actelor, daca motivul radierii este furtul.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Exista o procedura de radiere in urma furtului.
Daca ai declarat furtul la politie, du-te la primarie la impozite, si afla cum il poti radia fiscal.
Daca nu ai declarat furtul, probabil vei intampina probleme la politie, poti fi chiar acuzat, pentru ca ai stiut de fapta si nu ai anuntat politia.
Radierea se mai poate face prin instrainare, metoda prin care e necesara prezentarea contractului de vanzare-cumparare intocmit cu cineva, si se radiaza pe loc, fara a verifica catre cine s-a facut instrainarea. Nu sugerez nimic, ziceam si eu laughing
Pe TPU sunt interzise mesajele prin care se invata metode de fals in acte, si chestii de genul, de aia, metoda pe care trebuie sa o aplici e prima, sa nu faci contract fals laughing

| Grrzcj12hdh explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Bine stiu ca eu vin aici numa cu probleme pe 4 sau 2 rostii, greu mi-a venit mintea la cap happy faza ii ca in 2012 eu lucram la un aleier de reparare a mopedelor, intre timp m-am certat cu patronul si scuterul fiind defect (neapucand sa mi-l repar) a ramas acolo cam 2-3 luni in care mi sa dezasamblat de patron si vandut pe piese fara sa stiu. Cand m-am dus sa mi-l repar sa-l iau acasa am avut marea surpriza ca jumate din el lipsea happy asa ca mi sa oferit o diferenta pe el (nu mai tin minte exact daca s-a facut cantrat vanzare-cumparare happy intre timp scuterul a fost vandut la un prienten in 2012 si a fost la el un an dupa care la vandut la un cetatean din mediul rural de care nu se stie nimic... Eu am actele originale de italea ale scuterului plus cantract de vanzare cumparare cand l-am cumparat eu. Deci? Complicat? big grin

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Grrzcj12hdh):

Deci, dupa regulile site-ului: sa nu faci contract de vanzare-cumparare intre tine si o persoana oarecare laughing
Daca ai prezenta la primarie un contract din care reiese ca ai vandut scuterul unei alte persoane (nu ii intereseaza cui), nu vei mai fi impozitat din acel moment, pentru scuter.

| Grrzcj12hdh explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cum sa fac asa ceva, nici vorba laughing multumesc mult!