| Darkhopo a întrebat:

Buna seara TPU, o intrebare scurta, am 16 ani si vreau sa dau de permis pentru motocicleta, merita sau nu?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 16 ani nu ai cum sa dai de permis de motocicleta, ci numai de ATV-uri si motoare mici, cu capacitate limiatta de maxim 49cc si 15Kw ori scutere mici, fara putere.
evidnet ca nu merita, fiindca esti prea mic si lipsit de experinta sa sipfezi asa ceva pe sosea alaturi de teribilisti cu masini, care te pot omori.
In Romania riscul este foarte mare de aceea nu recomand unui copil sa sofeze nimic, pana nu ajunge macar la 18 ani sa-si ia permis pe masina, ca sa capete cat de cat experinat pe sosea si 2-3 ani mai tarziu isi poate lua si motor, pentru ca atunci are deja refleze la sofat si stie cums a se protejeze.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Doar dacă vrei pe viitor să dai și pentru categoria mare! O să poți susține mai devreme!

| Darkhopo explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Si daca poti sa imi zici te rog feumos ce motocicleta imi pot lua daca iau permisul de categoria care am voie, gen ce modele si cati km are voie sa prinda la ora

| AAme23 a răspuns:

Merita daca esti calculat/a! E o responsabilitate foarte mare si trebuie sa conduci cu prudență, tinand cont de traficul din Romania.