| Ajutor7654 a întrebat:

Buna seara TPU putin ajutor, azi m fost implicat intr-un accident
deci eram pe banda de langa trotuar si mi am ratat straduta pe care voiam sa intru, am dat usor in spate
cu avariile aprinse si aud un claxon din spate si o bubuitura puternica, am lovit o masina, eu cred ca a venit cu viteza si probabil a intrat in mine dar nu sunt sigur, ne am dat jos am semnat o foaie ca sunt vinovat si a ramas sa ne vedem maine deoarece eu nu aveam actele cu mine in masina, masina este inmtriculata pe polonia si are asigurare valabila exista vreo solutie sa il scot vinovat tinand cont ca erau cam 10 martori acolo si camere de supraveghere, asigurarea mea include si casco? unde pot verifica?
eu stiu ca cel care loveste din spate e vinovat acum as putea sa zic ca mi s-a oprit masina pe loc si el a venit si a dat in mine sau cum sa fac?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca nu-s martori, cuvintul tau impotriva cuvintului lui, dar avand in vedere ca ai fost lovit in spate, vina ar fi a lui.
Dar cum tu ai semnat deja ca tu ai fost de vina, acum nu stiu ce mai poti face.
Unde poti verifica? Doar la politie, sa spui intimplarea si aia sa spuna cine ar fi de vina, ce legi sunt in privinta asta.
Dar trebuie sa spui si ce ai semnat, adica ca recuosti ca tu ai fost cel vinovat.

Nu ai cum sa spui ca erai oprit, pentru ca respectivul o sa spuna ca aveai luminile albe aprinse, ce arata ca mergeai cu spatele.
Dar si asa dind cu spatele, ai voie sa dai cu spatele pe sosea, nu stiu citi metri, 30 sau 50 se metri, deci ce ai facut tu a fost legal.

Violeta bate cimpii, nu stiu cum de a luat ea acolo la ea in Australia permis. Banui ca a dat examenul cu cangurii laughing acolo te lupti cu canguri fata in fata, nu dai cu spatele deloc

Singura prostie ce ai facut, e ca ai semant acea hirtie, ce hirtie ati facut voi acolo, nu stiu nici daca aia are vreo valabilitate.

Cel mai indicat este sa intrebi la politie, sau sa nu te mai intilnesti cu respectivu, nu a fost vina ta, ala nu iti poate face nimic.
Dar daca nu faci ceva, o sa iti repari masina singur, asa ca cel mai bine, mergi la politie, aia or sa constate cine a fost de vina, desi vinovat sigur este cel care te-a lovit in spate.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai semnat ca esti vinovat si vrei sa-l scoti vinovat pe ăla?
Din moment ce ai dat cu spatele, tu esti vinovatul.

| Violleta2022 a răspuns:

Cel care loveste din spate este vinovat doar cand esti stationat, oprit, sau in mers inainte,, nu cand sofezi cu spatele cum ai facut tu. In cazul acest tu esti vinovatul!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei sa dai declarații false? De ce insiști sa îți complici situația? Esti clar vinovat că nu te ai asigurat când ai făcut manevra se mers cu spatele. Cât despre asigurarea ta, de unde vrei sa știm noi? Tu chiar nu știi ce asigurare ai la mașină?

| johnnny123 a răspuns:

Nu ți-e un pic de jenă? Cum să-l scoți vinovat pe un om nevinovat ca să-ți scapi tu pielea?

"eu stiu ca cel care loveste din spate e vinovat"

Da, de regulă cel care lovește din spate e vinovat. Dar nu și în cazul în care tu dădeai cu spatele fără să te asiguri.

Tu nu știi nici măcar ce asigurare deții, conduci cine știe ce mașină cu acte dubioase, nu cunoști regulile de circulație, dar vrei să-l scoți pe ăla vinovat.

| adryang78 a răspuns:

Nu mai căuta metode să scapi, ai făcut-o, o tragi. Nu e o tragedie, bine că nu sunt victime. El își va repara mașina pe asigurarea ta, iar tu ți-o repari pe banii tăi. Mersul cu spatele este permis pe o anumită distanță și în anumite condiții. Din moment ce ratasei o intersecție, tu ai dat cu spatele ÎN intersecție, fie ea și cu un drum fără prioritate, ceea ce nu e permis. Și, din moment ce deja ai semnat și ai recunoscut că ești vinovat, nu prea mai ai ce face.

| Sistemulxxl a răspuns:

Poti spune orice. Deja ai semnat.