| GeorgeOG19 a întrebat:

Salut.Vreau sa iau o masina de la cineva din alt judet,dar nu are asigurare. Daca o fac pe numele lui ca sa pot veni cu ea, dupa care o trec pe mine mai este asigurarea valabila?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din cate stiu eu da este, RCA-ul pune accente pe seria de sasiu, nr de inmatriculare si prea putin pe cine este numele scris acolo, desi in Anglia daca zic bine fiecare are asigurarea pe numele sau, indiferent ce masina conduci tu trebuie sa ai propria asigurare, adica daca conduci masina unui prieten si o avariezi tu raspunzi cu asigurarea de pe numele tau nu cu a lui, ca sa-i creasca lui RCA-ul, la noi este o varza legislativa, daca toti prostii cu IQ zero sunt parlamentari...

| armiaso a răspuns (pentru Simpatic):

Si in Germania si Bulgaria, printre altele, RCA-ul este pe vehicul.

| FreddieM a răspuns (pentru Simpatic):

Regret ca te contrazic, dar in UK nu poti conduce cum vrei,, masina unui prieten'' sau oricare alta persoana. E posibil doar in cazul in care figurezi ca sofer aditional ( adica in plus) pe contractul lui de asigurare. Iar bineinteles ca sunt asigurati atat masina, soferul, cat si pasagerii.

| Simpatic a răspuns (pentru FreddieM):

Da,ai dreptate!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Odata ce ai făcut contract de v-c ii poti face asigurare pe numele tau.

| mihai69 a răspuns:

Nu, asigurarea nu mai e valabilă după ce se vinde mașina. Vei fi nevoit să faci una nouă, pe numele tău, în vederea înscrierii.

| Freya1 a răspuns:

Cand faci un contract de vanzare cumpărare trebuie sa faci asigurarea pe tine.O dată ce instrainezi o masina asigurarea nu mai este valabilă.