| ella_6981 a întrebat:

Stiti cumva ce calmant as putea lua inainte de examenul pentru permisul auto? Sunt o fire mai emotiva si as vrea sa nu mai am emotii atat de mari. Am mai dat o data, dar am picat din cauza ca politistul a tipat la mine si eu m-am pierdut, m-au coplesit emotiile. Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

Distonocalm sau Calmogen, amadoua sunt bune, bafta multa!

8 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Este una dintre cele mai gresite concepte. Acele calmante intr-adevar de relaxeaza, dar ca mod de lucru iti reduc timpul de reactie si concentrarea pentru a putea fi mai calma, deci nu sunt indicate in timpul examenului auto decat cu prescriptie medicala ca sa fi sigura ca iti poti pastra concentrarea, ceea ce este greu dupa ce le iei. Eu iti recomand sa consulti un medic inainte!

| baru a răspuns:

Sall. Autocontrol. Meditatii Zen, iar pe domnul cu care vei da ignora-l. Fa-te ca nici nu-l vezi. Fara medicamente sa nu ai alte surprize. Legat de permis doua lucruri> Cand este intregul sa hotareasca pentru permis vei avea. Doi> De cele mai multe ori nu depinde de noi ce se va intampla. La teorii ne pricepem cu toti. Sa nu uit, daca te vei gandi la ce ti-am scris, vei reusi. Bafta! Pa!

| baru a răspuns:

Am uitat> Cand vei da sa mergi ferm convinsa sau ferm convins ca vei lua permisul de conducere. Trebuie sa crezi. Pa!

| Dragosalx a răspuns:

Emotiile sunt din cauza nesigurantei, cauta cartea Codul rutier pe intelesul tuturor(culoare rosie, se gaseste la chiscurile cu ziare) si citeste-o cu atentie, apoi intra pe drpciv, fa-ti cont si fa intrebari de acolo si sigur nu o sa mai ai emotii. Succes si sa conduci cu grija!

| ella_6981 explică (pentru Dragosalx):

Am citit cartea si am facut foarte multe teste. Sala am luat-o cu 25. Nu am nici o problema cu teoria.

| Dragosalx a răspuns:

Da ai scris in intrebare despre ce este vorba, scuze greseala mea ca n-am citit atent.La traseu este un pic mai diferit, eu la 15 ani conduceam fara nici o problema dar la traseu pentru cat b tot am avut ceva emotii, toata chestia este sa faci abstractie de politist si sa conduci relaxata, asa fac toti tipa la elevi ca sa ii intimideze, au ei interesele lor...si in plus nu poate sa treaca 10 din 10 elevi 3-4 tot trebuie sa ii pice.Ca examinator nu iti cere sa mergi ca un sofer cu experienta ci sa respecti lucrurile elementare cum ar fi: prioritate la stop, cedeaza, pietoni sa te incadrezi pe banda corespunzatoare sa respecti semaforul semnalizari etc, pentru restul se depuncteaza putin.Succes

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Eu am fost propriul meu medicament.Am picat in grupa a 4-a cand am dat examenul auto(acum 3 luni) si am avut de asteptat vreo 4 ore.In acel timp eu stateam in masina si ascultam muzica si pic de stres nu aveam.Si cand am condus nu am avut nici o treaba, l-am luat din prima.Calmeaza-te singura inainte de a ta examenul, muzica e cea mai potrivita

| Korrawi a răspuns:

Poti incerca aspacardin, nu-ti trebuie reteta ca sa cumperi de la farmacie. In mod normal e folosit pentru a regla bataile inimii. Nu mai mult de o pastila, citeste prospectul (contraindicatii, efecte adverse etc) si peste stres si frica treci si prin exercitiu... mai ia ore de condus de la scoala si nu o sa ai probleme.