| anonim_4396 a întrebat:

Sunt dezamagita! Am picat din nou examenul la traseu.de data asta am fost bine pregatita. politistul a facut tot posibilul sa ma pice, nu a avut dreptate dar nu pot sa dovedesc.cine m-ar crede? Vreau sa stiu daca se poate lua examenul fara spaga? Vreau sinceritate...Va rog!

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Ai oprit pe trecerea de pietoni pentru acordarea prioritatii masinilor. O intersectie dificila.Cu marcajul (probabil)pozitionat prost. Offf politia asta.

20 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu sunt printre cei care nu te cred. Examenul se poate lua fara spaga, iar faptul ca ai avut dreptate mi se pare un argument foarte subiectiv. Apropo, cate ai facut la sala?

| CosteaVlad a răspuns:

Sa sti ca depinde foarte mult cu ce fel de politai pici sa dai traseul. Iti pot spune din propria experienta.
Eu cand am dat traseul, acel politai cu care am fost repartizat sa dau examenul intai s-a urcat in alta masina, sa-l rezolve pe alt "elev", iar eu cu instructorul am mers in urma masinii respective. Si sa vezi, exact dupa ce a luat prima curba, a uitat semnalizarea aprinsa, a mai mers 100 de metri era sa treaca pe rosu (dupa cum se oprise masina sigur i-a calcat politaiu frana, ca el n-o vazut ca-i rosu) in fine, mai merge 200 de metrii, la prima trecre era sa ia o baba pe capota, din nou politaiu i-a calcat frana, dupa aia l-a tras pe dreapta, cred ca l-a lasat sa-si mai revina ca avea emotii baiatu', l-o fi mai intrebat ceva din bord, el stie; instructorul vazand din spate toata faza deja a batut la pariu ca l-a picat. Da' de unde. Numa vad ca semnalizeaza dreapta si pleaca mai departe. Mai merge ce merge, ajunge intr-o parcare si-l pune sa faca o parcare laterala, evident, a luat bordura. L-a mai pus s-o faca odata, acum era prea departe de bordura. Dar n-a mai contat... numa vad ca se da' baiatu jos din masina fericit ca i-a dat admis. No mai zi ceva...
Dupaia am urmat eu, m-a pus prima data sa-i fac parcare laterala (intamplator mi-a iesit perfect big grin), m-a mai plimbat prin vreo 2-3 intersectii, mi-a mai tinut el de volan pe ici pe colo (desi chiar nu era cazul) si gata, mi-a dat si mie admis happy (oricum n-am fost asa catastrofa ca ala).
Acel politai a fost genul de om care nu vroia absolut deloc sa-ti caute nod in papura si sa te pice, tragea de tine ca de-un cal mort, numa sa-ti dea admis.
A fost cel mai de treaba :X, ca daca picam cu unu d'ala gretos si care ma pica, muream numai gandindu-ma ca iar trebuie sa dau sala crying. Dar slava Domnului am avut foarte mare noroc. happy
Si deci cum spuneam sunt fel si fel de oameni, poti sa fii as la volan, si sa te pice, si poti sa fii catastrofa si sa-l iei. Depinde foarte mult de noroc.
Asa ca nu mai fii suparata ca nu esti tu de vina, unii politai sunt chiar prosti, in cel mai propriu sens al cuvantului, si n'are rost sa te consumi din cauza lor.winking

| alex_7264 a răspuns:

Auzi laughing soferia asta multi o practica dar putini o inteleg.

| m4them4tic a răspuns:

Se poate lua si fara spaga, nu va mai plangeti atat. Daca unii sunt incapabili sa conduca asta e treaba lor.Se intampla foarte des sa te pice usor, dar daca iti stapanesti emotiile nu are ce sa iti faca.
Cand am dat eu, in Ph, nicio scoala nu avea dreptul sa aiba un procentaj maxim de elevi ce luau sala, chiar daca faceai punctajul minim, politisii te puteau pica.Nu aveai nicio dovada pentru ca nu iti vedeai "lucrarea" dupa corectare.

| costymaximus a răspuns:

Nu esti cam subiectiva? Sunt politisti si politisti, depinde foarte mult si cu cine cazi la traseu sa dai. Cel mai bine te invata instructorul cel cu care ai facut scoala, cum sa procedezi, cum sa dai spaga, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nasol pentru tine dar nu ai ce face! Eu am avut un conflict cu politia rutiera, aveam dreptate, dar nu aveam cum demonstra. Ei 4 eu unul... ce sa fac? sa ma iau la bataie cu ei? Asta este militia, pardon politia. Te vei mai intilni cu asa ceva, din pacate! Traim in Romania!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai sincer si pe mine m-a picat la traseu fara nici un motiv, deci pe bune instructorul a stat in spate evident si a ramas mut cand a vazut ca mi-a dat dosarul.asta e mai sunt si politisti din astia. dar sa stii ca am mai dat si fara spaga si l-am luat. sfaturi vezi sa fi in prima tura nu in a doua ca deja politistul nu mai are rabdare si fi atenta ce dispozitie are domnul daca pica multi amana traseul daca e bine dispus, iar tu sti ce faci, nu il amana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Logic ca se poate lua, doar ca trebuie sa inveti mult

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca ar da si politistii permisul la toti elevii, atunci ar fi plina Romania de masini; trebuie sa mai fie si pietoni.
Din cauza neacordarii prioritatii se produc atatea accidente, mi se pare corect sa pici. Atat timp cat ai semafor, trebuia sa stai la cutie, si sa-ti astepti randul. Nu conteaza vizibilitatea, si ceilalti participanti la trafic opresc la semafor! A fost din cauza emotiilor laughing
Lasa ca si eu am permisul suspendat! Si nu mor pentru asta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu banuiesc ca nu era semafor.si automat trebuie sa opreasca la limita de vizibilitate maxima.si eu am picat odata traseul. mai incerc.multa bafta si tie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu fii suparata Mirela si eu am dat azi traseul a treia oara si l-am luat.Sa stii ca a treia oara e cu noroc.Mai exerseaza putin cu instructorul si mai incearca.Iti doresc mult succes.Curaj!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da trebuie sa te pregatesti sufleteste si sa ai putin noroc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tehnica lui Soricica.
Bucuresti, IOR, examinator Soricica.
Te baga pe o strada unde-ti rupi masina in doua, plina de gropi si apoi iti spune ca ai mers cu viteza redusa in mod nejustificat. tongue
Dai sau, nu dai spaga data vitoare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din pacate nu esti singura care a picat traseul! pe mine m-a picat in mod nejustificat sau poate doar pentru faptul ca am fost prea atenta si am mers prea bine! mai mult noroc data viitoare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A picat din nou? din nou?

| cineva15 a răspuns:

La traseu te pica pentru:
-daca ai luat la sala 26 te pica sa vezi daca mai faci o data 26
-daca ai facut 22 te pica sa vada daca atat te-a dus mintea sau a fost simplu noroc
-neacordare de prioritate la pietoni
-nu vede ca te asiguri in oglinda
-nu semnalizezi din timp
-la parcari si garari inainte de a incepe manevra trebuie sa te asiguri din toate partile nu numai din fata sau spate(asa e procedura in anglia si fac si la noi la fel)
-nu semnalizezi la garari si parcari laterale
-nu te icadrezi corect in sesul giratoriu semaforizat si nesemaforizat
-treci peste ventuzele alea de limitare viteza la treceri de pietonti
-pentru centura, reglaj scaun si oglinzi.chiar daca sunt reglate inainte sa se suie el in masina cu tine tragi de scaun in fata si in spate si putin de oglinzi sa vada ca le reglezi.
-nu cunsti bordul masinii
-poate ti-a zis sa opresti unde oprirea era interzisa
-ai bruscat comenzile masinii
-stai la semafor cu ambreiajul calcat
-nu ai semnalizat la plecarea de pe loc si la oprirea pe dreapta
cam astea sunt in mare "problemele" la traseu.
mult succes. daca vrei sa stii mai multe valentino_playboy_xxx@yahoo.com si afli orice vrei tu despre traseu, sala si legislatie.

| mirela_8888 a răspuns:

Am luat sala cu punctaj maxim.Eu zic ca nu sunt subiectiva. Ce a-ti fi facut voi daca erati in locul meu? Am ajuns la o intersectie semnalizata cu indicatorul cedeaza, am oprit, am dat prioritate pietonilor dupa care am tras masina pe trecerea de pietoni pentru ca altfel nu se putea fiind putin in rampa doar de acolo aveam vizibilitate, pe drumul traversal circulau masinile de parca nu se mai terminau intre timp au aparut si pietonii, motivul a fost ca nu le-am dat prioritate, ce puteam face? trebuia sa dau masina inapoi? Dupa examen am reluat traseul cu sotul meu si el a facut aceeasi manevra.

| danire a răspuns:

Din cate stiu eu, cam greu se mai da spaga la polististii de la examinare! Si eu am picat o data orasul.si din punctul meu de vedere politistul a fost foarte obiectiv! Cred totusi ca este putin eronat sa ne gandim ca politistii vor cu tot dinadinsul sa ne pice.in fond nici nu ne cunosc.de ce ar avea ceva personal cu noi? Nu stiu cum e in fiecare oras... poate ca mai sunt si politisti frustrati si misogini! Totusi daca suntem bine pregatiti...nu prea au ce sa ne faca! Incearca o evaluare obiectiva impreuna cu instructorul care te-a pregatit.vezi care sunt punctele slabe, lucreaza mai mult la ele! Spaga nu trebuie incurajata!

| Mihai_Brezan_1989 a răspuns:

Daca meriti o sa iei permisul daca nu nu! nu am auzit pe nici unu de cand ma stiu sa zica da frate nu am fost in stare ma picat pe bune! Normal ca toti politistii sunt nenorociti ...si dupa ce va dau permisul va vedem la televizor infipti in gard! Mai ia ore, mai condu si cand vei fi pregatita vei lua carnetu pe bune!

| Teo_Narin_1989 a răspuns (pentru Mihai_Brezan_1989):

Primul raspuns corect pe care l-am citit