| Ofiintă a întrebat:

Buna,
sunt extrem de dezamagita, astazi am picat a treia oara traseul la examenul de condus si nu mai stiu incotro sa o iau.
De data asta am avut o atitudine relaxata, nu am oprit motorul, nu am bruscat volanul, dar cu toate astea am facut o greseala destul de mare. La intersectia in sens giratoriu eram incadrata pe banda 1 si am iesit pe a doua banda. Nu pot sa raman concentrata, sunt prea emotiva si simt ca nu fac fata emotiilor.
Am posibilitatea sa-l dau peste aproximativ doua saptamani, dar daca mai cad si a 4 oara nu mai stiu ce sa zic.
Ideea este ca am investit destul de mult si acum ca am cazut sunt obligata sa achit taxa pentru examen si cele trei sedinte, astfel nu stiu daca a meritat sau merita investitia pentru ca eu nu fac nimic, practic ma duc la examen sa am de unde sa ma intorc. Psihic ma termina, anul asta dau si bacul si nu vreau sa imi strice concentrarea asupra ce este primordial (bacul), dar daca aleg sa las totul dupa bac, mai pot sa-l dau o data si imi expira dosarul. Ca sa nu spun ca dupa cateva luni nu o sa mai stiu sa conduc.
Voi cum ati proceda in locul meu?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

As continua pana as lua, ar fi pacat sa mai faci odata scoala de soferi, iar timp nu prea are ce sa iti ocupe ca nu inveti pentru examenul practic

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cel mai bun lucru pe care ai putea sa il faci ar fi sa iei cateva ore in plus de la un instructor mai serios.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din moment ce te-ai bagat, trebuie sa il iei.
Insa permisul o sa-ti fie inutil, daca nu ai de gand sa circuli cu o masina imediat ce obtii 'documentul'. Iar daca nu ar fi asa, si te-ar astepta o masina in parcare, nu te-ai mai panica asa, si ai demonstra ca stii sa conduci.

| OldSoul a răspuns:

Vin cu o completare, daca-ti expira dosarul, il poti reface (te costa cam 200 de lei) deci nu e un sfarsit de lume, nu trebuie sa faci din nou scoala sau alte tampenii de acest gen.

| Ofiintă explică (pentru OldSoul):

Dar, nu e nevoie sa mai dau sala?

| OldSoul a răspuns (pentru Ofiintă):

Acest aspect nu il cunosc.
Poti sa intrebi intructorul, el te poate lamuri.

| raluk27 a răspuns:

Trebuie să înveți sa iti stapanesti emotiile. Daca esti prea emotiva, condusul nu e pentru tine. Sunt situații limită in care trebuie sa ai prezenta de spirit si sa iei o decizie in fractiuni de secunda, cu pierderi cat mai mici. Daca dai peste cineva sau intri in altul, nu interesează pe nimeni ca esti emotiva. Gandeste-te ca absolut toti soferii pe care il vezi, au condus cu un polițist in dreapta, la un moment dat. Deci, da de cate ori e nevoie pana iei. Regula de aur este sa nu faci greșeli mari: nu trece pe rosu (nici măcar pe galben), daca un pieton a călcat pe trecere, opresti chiar daca nu e pe partea ta, opresti la cale ferata, in sens giratoriu iti mentii banda, semnalizezi in orice împrejurare, cand virezi la stanga, da prioritate masinii din fata, indiferent de distanta (la examen, politistul mi-a luat un punct pentru asta, desi avusesem timp destul sa trec, iar masina din fata era la distanta), nu circula nejustificat de incet.
Curaj, ca e cel mai simplu lucru din lume!

| UnBroken2016 a răspuns:

Nu este pentru toti sofatul. Sunt destui tampiti care au carnet. Cateodata am impreisa ca si-au gasit carnetul in cutia cu cereale.

| pufulescu a răspuns:

In locul tau eu nu m-as agita! Concentreaza-te asupra bac-ului, asta sa iti fie grija principala si mai du-te o data la examenul de permis. Ca sa iti mai tai din emotii mai fa cateva ore de conducere. Pana la urma este exaamenul de oras, nu ai ce sa inveti deci nu-ti ocupa timpul in stil mare!