| Cherry56 a întrebat:

Buna,
Sunt incepatoare si imi doresc o masina hidramata, care sa consume putin, sa fie sigura, cu un aspect cat de cat placut (adica nu un model prea ciudatel), sa nu fie foarte mare si desigur, sa fie la un pret rezonabil. Mi-ati putea recomanda ceva? Multumesc

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masinile hidramate de regula consuma mult. Pentru cutie automata ai nevoie de un motor potent, ca sa se comporte ok cu schimbatul 'neprofesionist' pe care ti-l ofera cutiile automate.
Daca iti cumperi una cu motor mic + cutie automata, o sa te indragostesti de RATB.
Cauta un Golf 4 1. 9TDI. Sunt rare, iar majoritatea sunt break-uri. Poti cauta si un Ibiza 1. 9SDI, dar habar n-am daca exista cu cutie automata.
Aceste doua motoare (1.9 TDI/SDI) sunt economice si in acelasi timp puternice, si s-ar comporta ok.
Daca iti iei ceva cu motor mic (sub 1.6), pe benzina, si cutie automata, o sa ai o masina de mers la mall si de stat la coada la semafor. In rest e o bicicleta, daca nu alegi o cutie manuala.
In Romania masinile hidramate au pret mai mic, si nu prea se vand... Nu degeaba se intampla asta. Masinile folosite in Romania au motoare mici, datorita combustibilului scump (in raport cu salariile), si a taxelor mari, pe impozit si asigurare, la motoarele peste 2000cmc. Aceste motoare mici, care circula la noi, abia se misca cu cutie automata.
In state majoritatea masinilor au cutii automate, dar sa nu uitam ca la ei:
-conduce pana si bunica de 80 de ani
-au combustibili ieftini
-masinile lor au motoare mari, nu ca la noi.

4 răspunsuri:
| Catacata7799 a răspuns:

Daca vrei sa fie noua,iti poti lua un Renault Twingo,Nissan Micra,Mini Cooper,Smart, dar daca vrei o masina la mana a doua care sa consume putin, poti alege un Logan, Renault Clio, depinde de buget.Dar iti pot spune ca masinile ieftine nu sunt tocmai sigure, mai ales cele de tip twingo cu 2 usi, in general masinile mici nu sunt prea sigure. Micra si Mini sunt destul de rezistente conform testelor de la Euroencap. Funda?winking

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Catacata7799):

Masinile mici intr-adevar nu sunt sigure, insa dintre versiunile in 2 si 4-5 usi, cele in 2 usi sunt intotdeauna mai tari la caroserie.

| Catacata7799 a răspuns:

Am uitat sa iti recomand si Noua Skoda Citygo

| George_Ilie_1999_wdaW a răspuns:

Sincer, nu sunt sigur ce e masina hidramata, dar ti-as putea recomanda un WW Pasat, aparitia recenta, nu costa chiar mult, dar daca iti place 'economia' sa iti iei o masina electrica, de preferat din strainatate, sau o masina breack (nu dacie, ca e naspa) gen opel, cam atat am sa-ti zic, sper ca vorbele mele tiau fost utile