| alexutza222 a întrebat:

Recomandare masina pentru domnisoare incepatoare?
Esential este sa fie sigura, cu garda un pic ridicata, sa nu consume mult si pana in 2000 euro(la mana a 2-a).

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Prima recomandare ar fi una din asta http://www.tocmai.ro/vw-polo-1-0-benzina-1999-22283753.html
Iti raman si bani, e o cutiuta reusita, motorul perfect, consumul ok, probabil fiabila si foarte usor de intretinut (pana si instalatorii stiu sa repare Volkswagen). Modelul mai nou nu il recomand, adica ala dupa 2000, desi arata aproape la fel, e foarte instabil, o rafala de vant te poate rasturna (nu cred ca exagerez :)) ), au probleme la cutiile de viteza, si mi s-a parut mult mai ingramadita decat modelul vechi. Daca vrei totusi ceva dupa 2000, iti recomand Opel Corsa C de 1.0 sau 1.2, sau Seat Ibiza dupa 2000 (aproximativ aceeasi masina cu Polo dar mai reusit), cu motor 1.9 SDI, dar din pacate e destul de scumpa, intretinerea e o idee mai costisitoare, iar taxele sunt foarte mari pentru o masina mica, motorul fiind mare.
Daca ai sub 30 de ani, iti recomand, ca nu te cunosc (altfel te-as obliga :)) ), sa o inmatriculezi pe numele unui parinte, sau al unei rude trecute de 40 de ani, ca sa platesti asigurare normala. Pe numele unui tanar (spre exemplu eu, la 19 ani cu motor 1.6), platesti peste 1000 de lei pe an la asigurare.
Si daca tot m-am intins la povesti, mi-am mai adus aminte de o masina mica buna, Renault Clio 2, cu motor 1.2 16v.
La capitolul siguranta nu stiu cum stau, dar in general clasele mici nu sunt tocmai stralucite, fiind gandite mai mult pentru oras, unde accidentele nu sunt atat de grave.
Daca vrei sa circuli extraurban, cu viteza ceva mai mare, iti recomand un Opel Astra G, cu motor pe benzina, 1.2 sau 1.4, destul de econom si in oras la nevoie, dar mai greu de parcat.

7 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Dacia Logan 1. Are tot ce vrei tu (inclusiv garda ridicata), gasesti ceva care ar putea chiar sa mai mearga la 2000 de Euro si poti da linistita cu ea in toate gardurile.

| MariusF23 a răspuns:

Ford KA, Opel Corsa, Ford Fiesta.

| DataSoft a răspuns:

Un opel corsa..cred ca este ok pentru o domnisoara incepatoare. :) E mica si usor de parcat si intretinut

http://www.autovit.ro/opel-corsa-C34839350.html
http://www.autovit.ro/opel-corsa-C35923657.html

| Florian20405 a răspuns:

Ca si an de fabricatie sa fie cat mai nou,recomand cu incredere Daewoo Matiz, am avut o astfel de masina, foarte fiabila, atat, dar si un consum bunicel in jur de 5.8-6.0%.Anul de fabricatie este bun, deci masina cativa ani nu o sa ai probleme cu ea.Eu am cumparat-o noua, si sincer am fost mai multumit de ea decat un logan, sincer ca si fiabilitate.
Daca nu-ti place matizul ia-ti tico laughing glumesc, a doua varianta cea mai buna pentru domnisoare este Opel Corsa 1.2 sau 1. 3cdti cat si renault clio, dar recomand Corsa! big grin
Bafta!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Florian20405):

Cu 2000 de euro isi ia super Matiz, inmatriculat post 2007 si relativ decenta ca vechime 7-8 ani, rulata doar prin oras (40.000-50.000 km la bord, adica motor brici) Decat sa ia o janghina de vw din secolul trecut, mai bine o masina care are potential sa mai mearga 5 ani fara prea mare bataie de cap. Cred ca asta este de fapt cea mai buna recomandare.

| Florian20405 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Tocmai asta am si recomandat pentru o fata si in banii aia, Matiz.winking
Ca si comparatie cu matizul cu un vw din 1999-2000 ca si rezistenta,nu prea ai cum sa le compari,sunt alte clase, alta fiabilitate, stabilitate, comfort, putere dar bineinteles si alt pret laughing

| ȘefuLaValută a răspuns:

Pe langa ce au zis baietii, skoda fabia mai gasesti, toyota aygo, chiar un yaris mai vechi, mazda 3 iarasi putin mai vechi, citroen c3, peugeot 308.Pe site-urile de autovehicule selecteaza tu tot ce vrei si vei gasi acolo o multime.