| anonim007 a întrebat:

Tata are dacia papuc 4x4 este obligat sa isi echipeze masina cu anvelope de iarna pe toate cele 4 roti sau doar pe rotile de tractiune, in cazul lui cele de pe spate. Tinant cont de noua lege ce intra in vigoare pe! Noiembrie mersi anticipat.

7 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pe absolut toate. La cele care debasesc 3.5 tone poti sa ai decat pe rotile motrice!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa aiba pe toate rotile, numai la cele peste 3, 5 tone se poate si numai pe rotile de tractiune. Numai bine!

| MaxiValau a răspuns:

Sau, poate sa nu-si puna deloc cauciucuri de iarna, dar sa nu circule cu masina daca este zaapada. Chiar daca este trecut de 1 Noiembrie, si pe jos nu este zapada, poti sa mergi fara cauciucuri, fara sa iti dea nicio amenda. O sa caut si stirea in care am gasit asta. Daca o gasesc, o sa pun site-ul ca sa te convingi!

| MaxiValau a răspuns:

Intrebat de ziaristii de la gandul daca toti conducatorii auto sunt obligati sa-si echipeze masinile cu anvelope de iarna, Marian Zane a raspuns: "Nu toti. Este vorba despre circulatia pe portiunile cu zapada, gheata sau polei".
si site-ul:
http://www.4tuning.ro/......10793.html

| push2gl a răspuns:

Nu conteaza ca este 4x4 6x6 2x4 masina trebuie echipata pe toate rotile, parca cele de tonaj mare trebuie numai tractiunea

| aead a răspuns:

Pe toate cele 4 roti.

| belcamkd a răspuns:

De moment ce este 4X4. automat are 4 roti de tractiune... deci automat. intrebarea asta vine de la vre`unu care inca merge cu sania si nu stie ce`s alea masini laughing))