| VreauMiere a întrebat:

Tocmai mi-am cumparat un BMW 325ci Coupe (e46 2001). Are 192 CP, 0-100 km/h in 7.20s, viteza maxima 240 si consumul (dupa carte) la 100 km urban/extra urban/combinat: 12.8 l / 6.9 l / 9.0 l. As vrea sa cumpar si sa instalez un turbo kit care ii da pana la 150 CP putere in plus.
1) Cam cat ar creste consumul?
2) Cei de la RAR o sa imi omologheze asa ceva?
3) O sa creasca si top speed-ul? Mai mult de 240? Sau turbo ajuta doar la acceleratie?
4) Stiu ca daca instalez acest turbo, la o anumita turatie intra turbina. Pot schimba viteza inainte de a ajunge la acele turatii care activeaza turbina? Adica daca pot schimba viteza fara sa se activeze turbina, de preferat fara sa se strice ceva.

6 răspunsuri:
| BassHunter13 a răspuns:

Depinde cum o calci! Cei la la Rar omologheaza!

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

O sa te mozolesti cu pimul pom... Sper.

| suntserios a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Cuii ii pasa, el o sa aiba BMW de 350 cp si "top speed" de 240 km

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru suntserios):

Da, iar limita de viteza in Romania este de 130 km/h si asta pe autostrada. Si cum nu avem decat doua autostrazi care sa lege ceva de ceva limita normala de viteza este 90 sau 100.
Sper doar sa nu ia si alte vieti nevinovate cu el.

| suntserios a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Daca ai bwm tunat si vechi de 12 ani se aplica alte legi

| Eugen000 a răspuns:

Exista Turbocompresoare de diferite marimi. Una mai mica iti ofera acceleratii bune la turatii joase, iar una mare - la turatii inalte!

Acuma, ca sa instalezi un sistem Turbo, este necesar sa faci o serie de modificari asupra motorului, sistemului de evacuare si a blocului electronic!
Nu poti DOAR sa instalezi un turbocompresor și ATÂT! Ceea ce inseamna ca o sa te coste (mai ales daca vrei calitate)

Consumul va crește! Odaca ce credte puterea motorului, creste si consumul fiindca, raportul de Aer/Benzina trebuie sa ramâna 14.7:1