| EmilTraian95 a întrebat:

Buna TPU am o intrebare de total neinitiat in mecanica. Am un opel astra g motor 1.7 dti la care i s-a stricat turbosuflanta. masina mea are 75 de cai putere.. Intrebarea mea este daca iau alt model de exemplu de 2.0 vor creste cp sau sa presupunem ca nu e compatibila. Atunci ce metode sa cresc cp exista?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cred ca se poate si doar cu turbo dar nu am idee unde sau cine stie.De ce cred asta? Ma uitai la un motor de bmw deci acelasi motor cu turbo unu scoate 240 cp altul 180.Toti peste tot is nelamuriti cum asa.Cineva a spus ca ar avea alt turbo mai performant, e doar banuiala unuia ca si noi pe aici.Alt tip s-a pus sia cautat cit a putut piese la cele doua masini, lea cautat dupa part number si erau identice laughing a spus ca na reusit sa caute absolut totu de motor si cei pe motor dar cea gasit erau exact aceleasi piese. Daca intrebi fabricantu nu stiu daca iti raspunde careva de acolo. Unia or sa spuna las ca nu-i acelasi motor.Ba este exact acelasi motor, ma pot duce la dealer si pot spune da-mi piesa X si zic pentru masina de 240 si se potriveste la aia de 180. Daca ii cer piesa aceiasi pentru cea de 180 cp imi da aceiasi piesa, imi zice pai asta e piesa.Asta pe verificate nu povesti.Acum nu stii cita incredere sa ai in unia, dar cineva a spus ca are alt turbo si alte pistoane, desi si pistoanele is cum am zis sunt aceleasi pentru ambele masini.Ce vreau sa arat este ca se poate, doar ca nu stim noi cum.Chestie e ca c e vorbesc eu is motoare pe benzina.La motorina stiu ca este f greu sa duci masina unde vrei tu, stiu pentru ca un diesel sa se apripie de performantele unuei masini pe benzina costu este f mare.am vazut cit costa astfel de masini diesel, f mult in comparatie cu cele cu mai putini cp.Deci la motorul tau nu stiu, poate se poate dar costul eeste cred prea mare, adica nu stiu daca merita sa bagi banii in masina aia. Vrei masina puternica ia una pe benzina. Vrei masina puturoasa si sa consume putin ai deja una aia diesel.Acum sa pui tu alt turbo nu stiu cum o sa mearga,daca se potriveste, apoi alta turbina o sa bage mai mult aer iar calc stie sa faca un amestec cu turbina din fabrica, deci vorba cuiva va trebuie sa schimbi si calculatoru sau eventual sal rescrii sau ce so face.E bataie de cap, singura hestie este sa gasesti o firma serioasa care se ocupa cu asa ceva, daca exista pe acolo pe unde esti tu si aia o sa te lamureasca cel mai bine, nu pe net nu pe forum.

Răspuns utilizator avertizat
| danutz2006 a răspuns:

Sfatul meu este sa repari turbosuflanta care s-a stricat si sa nu ii faci CIP- tunning decat daca ai suficienti bani sa faci tot pachetul ( CIP la motor, schimbat ambreiaj, evacuare, discuri frana, etc). Eu personal nu as investi atatia bani doar pentru a castiga cativa cai putere decat in ideea in care ulterior as vrea sa particip la curse sau alt gen de evenimente.
Exista numeroase firme care fac astfel de modificari asupra soft-ului, sau a altor echipamente ale autoturismului dar ai sansa sa se strice la un moment dat mult mai rau si cu costuri mult mai mari. ( ii creste puterea motorului dar o alta componenta a masinii poate ceda in timp deoarece ea nu a fost gandita la o asa forta, etc).
Daca masina putea mai mult fara a fi afectat un alt component si fara a fi afectata siguranta soferului sau a pasagerilor atunci ea era gandita de la inceput cu un numar mai mare de CP.