Întrebare recomandată | xDIamEvil a întrebat:

am o intrebare. Vreau sa imi cumpar o bicicleta electronica si am cateva intrebari despre codul rutier. Trebuie sa am permis? Trebuie sa am o varsta indeplinita? Trebuie ceva asigurari? Tin sa mentionez ca nu o sa il conduc pe drumuri publice.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bicicleta "electronica"? N-am auzit de asemenea bicicleta, poate bicicleta cu motor electric.
Daca nu o conduci pe drumurile publice n-ai nevoie de permis si nici conditie de varsta.

| garrett a răspuns (pentru Ioandelasal):

Salutare, si eu vreau acelasi lucru sa-mi iau un motor de 49cm nu am nevoie de permis sau ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru garrett):

Ai nevoie de permis de categoria AM, asta insemnand sa faci scoala de conducere pentru aceasta categorie, sa sustii si sa reusesti testele teoretic si practic(acesta se da numai in poligon).

| garrett a răspuns (pentru Ioandelasal):

A deci trebuie sa am 18 ani?

| Ioandelasal a răspuns (pentru garrett):

Nu, categoria Am se poate obtine de la 16 ani, la fel si cat. A1 si B1.