| unik98 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare...Daca conduc pe CAMP fara a detine permis de conducere este o incalcare a legii? Si daca asti vrea sa-mi spuneti si ce fel de drumuri sunt publice si nu... FUNDA!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numai conducerea pe drumurile publice, fara a avea permis de conducere corespunzator categoriei, constituie infractiune iar campul nu este drum public.
Conform OUG 195/2002 (Codul rutier), art.6, sunt drumuri publice, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicatie terestra, cu exceptia cailor ferate, special amenajata pentru traficul pietonal sau rutier, deschisa circulatiei publice; drumurile care sunt inchise circulatiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscriptii vizibile;" Numai bine!

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Campul nu este drum public. Drum public este "o cale de comunicatie terestra, cu exceptia cailor ferate, special amenajata pentru traficul pietonal sau rutier, deschisa circulatiei publice". CAmpul nu este special amenajat pentru trafic pietonal sau rutier, deci nu se incadreaza la drum public.

| gicaputinica a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin "Camp"!
Daca mergi pe drumuri inte tarlale sau pe aratura, nu-i nici-o problema.