| gfc96 a întrebat:

am o problema cu un audi a4 din 2004, 1.9 tdi,cand pornesc motorul sta aprins martorul check engine,uneori nu mai are putere motorul,il opresc si imediat il pornesc dupa merge perfect.
Am dus masina la un mecanic care a pus-o pe tester si a zis ca e o bujie defecta, alt mecanic a zis ca nu are rost sa le schimb, am vrut sa le schimb pe toate.
Imi spuneti va rog ce ar putea fi.

6 răspunsuri:
| chioscuta a răspuns:

Debitmetrul de aer sau EGR infundat

| OldSoul a răspuns:

Daca ar fi o bujie defecta nu ar trebui sa ai problema aceasta.
Bujia defecta se vede doar la pornire cand sunt temperaturi scazute. Macar a facut o diagnonza "mecanicul" ala?
Mai bine du-te la cineva care are habar si fa o diagnoza, sa stii de unde poate fi problema si mai apoi remediaz-o.

| gfc96 explică (pentru chioscuta):

Am fost la mecanic si a curatat turbina, s-a stins becul din bord, dar acum are alta problema, cand plec de pe loc nu are putere, abia pleaca, in treptele 1 si 2 abia urca pana la 2500 rpm si fumega foarte tare, ce ar putea fi defect?

| chioscuta a răspuns (pentru gfc96):

Turbo presupunem ca nu mai are probleme, ar mai ramane debitmetrul, pompa de injectie sau vacumuurile.

| gfc96 explică (pentru chioscuta):

Am scos mufa de la debitmetru si merge perfect

| chioscuta a răspuns (pentru gfc96):

Schimba-i debitnetrul.Nu cred ca e mai mult de 200 lei.