| jackie12345 a întrebat:

Am o Skoda Fabia 1.2 HTP din 2007. La 450 km îmi arde 1 litru de ulei... Nu sunt scurgeri deloc. Nu scoate fum deloc și trage foarte bine... Care poate fi cauza?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motoarele VAG au o problema cu consumul de ulei.
Verifica asa:
1. sa ai uleiul potrivit, de vascozitate 5W30 sau 5W40, si aprobarea necesara motorului tau
2. sa nu fie epuratorul de ulei infundat
3. sa nu fie bulbul de presiune ulei crapat, ca am intalnit multe cazuri in care tasnea uleiul prin acel bulb.

Daca martorul motor nu e aprins, iar masina trece testul de noxe la ITP, inseamna ca pierzi uleiul, nu il consuma. Vezi daca scoate fum cand pornesti motorul, mai ales atunci cand e cald, si a stat cateva minute.
Segmentii se pot duce la rulajul asta doar daca ai mers cu ulei prost si ai depasit 10. 000km cu el. Problema consumului, cand nu este de la cele scrise mai sus, este in primul rand de la semeringurile supapelor, si abia in ultima faza de la segmenti. Cand ai segmentii uzati, daca deschizi busonul de umplere ulei in timpul mersului, ar trebui sa iasa fum de esapament pe acolo.

| jackie12345 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi foarte mult de răspuns!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E nevoie de segmentare, 300 lei si rezolvat consumul de ulei. Sa nu bagi alt ulei decat cel indicat in manualul masinii nu asculta de mecanici sau altii sa bagi alt tip de ulei pentru ca nu e bine

| jackie12345 explică (pentru mgtow):

300 lei cu tot cu manoperă?

| mgtow a răspuns (pentru jackie12345):

Cam asa da

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru jackie12345):

Bate campii, 300 de lei costa doar uleiul, filtrele si antigelul noi, care se pun dupa segmentare.
Peste 2000 de lei ajunge o segmentare.

| Adrian5575 a răspuns:

Daca nu pierde pe nicaieri, ii bagi un set de segmenti si simeringuri la supape noi. In general motoarele astea cam consuma ulei.

| jackie12345 explică (pentru Adrian5575):

Dar e normal ca la 190 mii km sa mănânce atât?

| Adrian5575 a răspuns (pentru jackie12345):

Poate sa consume si la 100 mii km daca nu bagi ulei corespunzator, nu faci reviziile la timp si mergi sportiv cu ea, mai ales cu motorul rece.