| Dey64dey a întrebat:

Am si eu o intrebare.Am un scuter chinezesc de 49 cm in 4 T si imi face figuri la pornire cand este motorul rece, daca motorul este cald porneste foarte bine, dar daca este rece porneste foarte, foarte greu. Mai specific ca il pot porni doar la automat deoarece mi-am rupt pedala.Va rog cine mi-ar putea spune ce sa ii fac sa porneasca mai usor ......PS : Dau funda

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Îi tragi șocul? Dacă nu - fă-o de acum înainte! Și reduci după ce pornește și merge cam juma' de minut.

| Dey64dey explică (pentru mihai69):

La mine jocul este automat si nici nu stiu daca merge sau nu

| emilitalia a răspuns:

Sa inteleg ca nu ai shock pentru pornire pe timp rece (cum este la masini). Incearca si fa rost de o aprindere electronica sau il poti tine in garaj la caldurica. Face figura asta si vara?

| Dey64dey explică (pentru emilitalia):

Ba da am Soc dar este automat si nu stiu daca merge sau nu. Vara nu stiu daca face tot asa deoarece il am din iarna asta.

| emilitalia a răspuns (pentru Dey64dey):

Nu ai dacat sa desfaci carcasa si sa ajungi la carburator. Identifica socul si vezi daca functioneaza la pornire. Trebuie sa fie ceva care actioneaza o clapeta. La pornire pe timp rece ii trebuie mai multa benzina pentru a functiona.

| Dey64dey explică (pentru emilitalia):

Am acces la soc dar nu imi dau seama daca merge.Socul acela ii ca un fel de fisa la bujie dar este din plastic si este prins cu doua suruburi, cand ii dau sa porneasca nu se vede nici un semn la el

| mihai69 a răspuns (pentru Dey64dey):

Nu are nicio legătură șocul cu bujia! trebuie să fie o manetă care se trage / mută / rotește pe corpul (capacul) carburatorului. Dacă e automat, nu ai ce să vezi - e o lamelă dintr-un material special (bimetal) care își modifică forma la încălzire. Aceasta acționează clapeta de aer (în sensul închiderii ei când e motorul rece). Sau mai poate fi o bobină care acționează electromagnetic un jiclor.

| Dey64dey explică (pentru mihai69):

Acum am descoperit ca se invarte putin in stanga si dreapta dar am miscat de ala si tot asa imi face la pornire...Dar daca se numeste soc electric nu ar trebui sa se porneasca si opreasca automat?

| emilitalia a răspuns (pentru Dey64dey):

Numai daca functioneaza corect. Inchide manual si accelereaza de trei-patru ori inainte de ai da cheie. Trebuie sa porneasca.

| Dey64dey explică (pentru emilitalia):

Ok, dar cum imi dau seama daca este inchis sau deschis deoarece nu imi arata nicaieri

| motobiz a răspuns:

Daca socul este electric, dupa ce porneste asa greu cum zici tu, incearca sa ajungi cumva la el si vezi daca este cald, daca se incalzeste ar trebui sa fie functional daca socul ramane rece dupa ce ai pornit motorul inseamna ca nu functioneaza, in mod normal socul automat sau electric trebuie sa se incalzeasca iarna in cateva minute si sa si faca treaba.principiul de functionare al socului automat este pe baza unei rezistente electrice si al unnor resorturi care atunci cand motorul porneste se dilata treptat si acopera niste orificii lasând benzina sa fie aspirata numai prin jiglere.cam asta este cu socul automat, sper sa ti fi fost de ajutor