Întrebare recomandată | Dei17MI a întrebat:

Am si eu o intrebare despre un opel zafira cand acelerez deodata se aude un fel de bataie nu sunt injectoarele si cand acelerez usor nu se aude deloc pe la 3000 4000 de ture

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Deschide capota cu motorul pornit și accelerează brusc de la clapetă. Dacă auzi aceeași bătaie, este probabil vreun tampon de la motor, dacă nu o auzi, înseamnă că este de la transmisie, probabil planetarele.

23 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Injectoarele nu bat, nici nu avea cum sa fie de la ele.

Poate sa fie de la orice practic. Fara sa o vada un mecanic bun nu iti poate spune nimeni. Pot fi de la tacheti, rulmentii de la roti, tampoane motor, tampoane cutie, plastice in interior care ating pana la bare de torsiune, telescoape, planetare etc.

| Dei17MI explică (pentru FurtunaDiesel):

Planetarele nu sunt sau telescoape fiidca planetarele le-am curatat

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Dei17MI):

Planetarele poti sa le cureti cat vrei daca in burduf se freaca inseamna ca trebuie schimbate nu curatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai precizat motorizarea, asa ca nu am de unde sa o ghicesc. Daca este mecanic, verifica planetarele. Daca este de la motor, atunci ar trebui sa se auda si pe loc, adica stai la motor, cu capota ridicata si accelerezi de la clapeta si asculti unde se aude!

| Dei17MI explică (pentru anonim_4396):

1.9CDTI 120 CAI 88KVV

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce naiba sa cureti la planetare? Alea bat sau nu si in afara de a verifica sa nu ai vreun burduf rupt / ciupit nu ai ce sa vezi la ele.
Tachetii bat la turatii mici si cand motorul este rece nu la turatii mari. Apoi tachetii bat si pe loc si se aud f tare can este capota ridicata. Daca nu ai mai schimbat de mult filtrul de motorina si uleiul, poate ar fi cazul inainte de a da zapada si inghetul!

| Dei17MI explică (pentru anonim_4396):

Filtru de motorina si uleiul a fost schimbat si tot asa batea

| Dei17MI explică (pentru anonim_4396):

Cand acelerez deodata bate

| Dei17MI explică (pentru anonim_4396):

Cand acelerez asa usor nu bate deloc

| Dei17MI explică (pentru 0rlando):

Planetarele le-am dat jos si le-a curatat la Botosani erau pline cu mizerie

| 0rlando a răspuns (pentru Dei17MI):

Nu contează că le-ai curățat, că nu de la mizerie bat.
Dacă au joc în caneluri sau rulmenți, poți să le cureți și cu axion și cocolino, că vor bate în continuare.
Fă ce ți-am spus și elimini o parte din cauze.

| Dei17MI explică (pentru 0rlando):

Unde e clapeta?

| 0rlando a răspuns (pentru Dei17MI):

Trebuie să dai jos capacul, mai bine lasă... pur și simplu accelerează stând pe loc și fii atent la zgomote.
Încearcă apoi și cu ambreiajul apăsat.

| Dei17MI explică (pentru 0rlando):

Bate

| Dei17MI explică (pentru 0rlando):

Zimi cam ce ar avea sa stiu ce sa cumpar

| 0rlando a răspuns (pentru Dei17MI):

Teoretic ar fi tampoanele de la motor, dar ar fi indicat să mergi la un service pentru o constatare, ca să nu cumperi piese aiurea, că nu sunt ieftine.

| Dei17MI explică (pentru 0rlando):

Dar mai pot merge cu ele asa?

| 0rlando a răspuns (pentru Dei17MI):

Mai poți merge o vreme.

| 0rlando a răspuns (pentru Dei17MI):

Deschide capota cu motorul pornit și accelerează brusc de la clapetă. Dacă auzi aceeași bătaie, este probabil vreun tampon de la motor, dacă nu o auzi, înseamnă că este de la transmisie, probabil planetarele.

| catthshshshs a răspuns:

Si intrebarea care era? Mergi la un service auto, ei sunt in masura sa te ajute. Bafta!

| ralucutzica a răspuns:

Tacheti.

| gangstashit a răspuns:

Probleme la tacheti! Ei bat la turatii.

| VOLVO a răspuns:

Salut. poate sa fie din tacheti. dar numai la turatii mari....vezi si la suportii motorului sa nu fie unul mai slab.

| Dei17MI explică (pentru VOLVO):

Este din 2007